| AdrianBica a întrebat:

La ce va ganditi sa mancati in timpul postului de Craciun?

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! pai eu de astazi tin post, am in congelator vinete, fac salata de vinete, zacusca, piureuri, pilaf cu ciuperci, masline, sarmalute de post cu ciuperci, tocanita de cartofi cu muraturilove strucklove struck fasole, varza, iar de ssambata si duminica viitoare avem dezlegare la peste inclusiv 21 noiembrie...deci se poate...

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Sunt o groază de posibilități, începând cu cartoții prăjiți, zacuscă de vinete sau de ciuperci, tocănițe de legume, supe creme cu crutoane, fructe, prăjituri cu mere, cu nuci, mugdale etc. Să nu uităm peștele atunci când este dezlegare, și slavă Domnului sunt multe zile din astea în postul Crăciunului!
O seară cu zâmbet să ai!

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Asta ma gandeam si eu astazi. Ma gandeam la salate (rosii,castraveti,ceapa,ardei,masline,salata verde/varza,ridichi), pizza vegetariana, pate vegetal, margarina vegetala, supe de legume, legume la cuptor cu mirodenii (cartofi+morcovi), legume fierte (pot fi si d'alea congelate la punga,contine brocoli,mazare,porumb,fasole,etc; sunt diverse sotimente.), covrigi, dulciuri de post, salata de fructe (fara frisca sau toppinguri, bineinteles), halva. De ex., astazi am facut chiftelute de legume si au iesit delicioase (cu muraturi servite, sunt un deliciu.) Sper ca ti-am dat cateva idei daca tii postulhappy

| reteteculinare a răspuns:

Uite aici retete culinare pentru post - http://www.aretete.com/search/label/Retete%20de%20post

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 lucruri:

1)Sarmale
2)Cozonac
3)Curcan sau Pui la cuptor
4)Bomboane
5)Prajituri

Astea sunt cele mai traditionale! FUNDA?

| Dumnyezo a răspuns:

Cât mai multă carnestraight face

| Píиk a răspuns:

Eu m-am gandit sa mananc sarmale, dar umplute cu ciuperci si orez(sa fie de post), soia, macaroane cu pesmet. Si cam atat. Daca mai gasesc ceva iti voi spune!