| Sara2 a întrebat:

Nu ma pot abtine de la mancare mananc, mananc, mananc, si mi-e gandul incontinuu la sarmale sosuri cu mult ulei branzoaice semvisuri pizza, adica astea care ingrasa, am incercat sa mananc iaurturi fructe legume dar pur si simplu imi displac, si mananc mult de exemplu la o masa o tigaie de cartofi prajiti cu 2 oua, sau un semvis dintr-o paine intreaga, si mereu zic ca e ultima data, azi chiar si la munca desi aveam treaba abia asteptam cu nerabdare sa vina pauza de masa, iar dupa pauza abia asteptam sa ajung acasa sa mananc, acum tocmsi am mancat iar un semvis, in ultimile 3 saptamani 5 kg pe mine, simt ca nu mai rezist, ce sfat imi dati pentru a reduce poftele? asa pofticioasa am fost mereu, dar inainte tineam cate o cura de 4 zile in care mancam doar fructe faceam sport si beam ceai verde, dar acum nu mai am nici macar ambitia de 4 zile crying

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Gaseste-ti o ocupatie, logic ca daca toata ziua stai ti-e gandul doar la mancare, tine-ti mintea ocupata, fa ceva orice, un sport, un hobby, chestii pentru scoala. si ai mereu la indemana mancare sanatoasa, iauturi, fructe, cereale, legume, seminte, nuci si cand te apuca poftele mananca chestiile astea, daca nu vezi mancaruri nesanatoase nu iti vine asa tare sa le mananci, daca nu le ai la indemana si nu uita sa bei multa apa sa iti mai umple stomacul.

| Bondarel99 a răspuns:

Gaseste-ti activitati care sa te faca sa uiti de mancare si sa nu te mai gandesti non-stop la asta.
Si am si niste trucuri:
1.cand te asezi la masa mananca foarte incet, nu infuleca, asa o sa mananci mai mult decat ai nevoie pentru ca senzatia de satietate ajunge mai greu la creier...
2.Mananca 3 mese pe zi si nu face excese, iar cand simti ca ti se face foame iar intre mese bea un pahar mare cu apa si asigura-te mereu ca te hidratezi suficient.De multe ori oamenii confunda senzatia de foame cu cea de sete.

| Danzell a răspuns:

Vai de viata mea mi se face rau numai cand ma gandesc laughing.

Ar trebui sa te duci o data la o fabrica sa vezi cate rahaturi baga in ele.
Eu am fost cu munca la o fabrica de salamuri, si la cate kilograme de prafuri baga in ele, am renuntat de tot la orice natie de mezeluri.

ai putea incerca medicamente care sa iti reduca pofta de mancare (vezi doctor)
sau varianta chirurgicala in care iti pune un inel pe stomac, care o sa iti creeze senzatia de plin mai repede.(vezi medic si aici)

| fuzzer a răspuns:

Incearca sa-ti alungi gandul de la toate mancarurile nesanatoase, fa-ti un program si impuneti niste consecinte, in caz ca incalci acel program...

Gandste-te inainte sa mananci ceva ce ti-ar putea face "rau", si fa sport.

| Foxyyyy a răspuns:

Nu e vorba de dieta, degeaba o faci. Trebuie sa-ti schimb total stilul asta de viata, mananca mai sanatos. Nu zice nimeni sa renunti de tot la mancarea care-ti place, doar sa faci anumite schimbari.

| Roxana6277 a răspuns:

Uite, in primul rand schimbarea trebuie sa vina din interior. Urca-te pe cantar sau uita-te in oglinda si intreba-te daca iti place ceea ce vezi. Daca raspunsul este nu, atunci trebuie sa iti impui sa slabesti. Si eu am avut aceeasi problema si uite ce sfaturi iti dau: Nu incerca sa reduci totul deodata pentru ca iti vei face mai mult rau si vei vrea si mai mult toate aceste mancaruri. Renunta incet, dar sigur, la cate un aliment pe saptamana care stii ca iti face rau. Asa, organismul tau se va obisnui mai usor. Nu trebuie sa vrei sa slabesti repede pentru ca te vei ingrasa la fel de repede la loc. iti trebuie o dieta stabila si de durata.
Iti voi da si cateva mici sfaturi care sigur te vor ajuta si care pe mine m-au ajutat mult: 1. Pune-ti o oglinda in fata ta cand mananci. Astfel, vei vedea ca scopul tau este sa dai jos cateva kilograme si vei manca (inconstient) mai putina mancare decat de obicei.
2. Mananca cat mai multe alimente de genul acesta (in cantitati rezonabile): Peste, fructe de mare, citrice, pepene, condimente (piper, chilli, ierburi italiene de diverse feluri), lactate. Acestea ajuta la eliminarea grasimilor din organism.
3. Bea cat de multa apa poti, mai ales inainte de mese.
4. Poarta cat mai multe tricouri/ jeansi albastri. Aceasta culoare ajuta la diminuarea apetitului, potrivit unui studiu recent.
5. Nimeni nu iti spune sa faci din prima sport pana lesini, incepe cu 30 de minute de mers, apoi mareste durata cu cate 10 minute pana la 70 de minute pe zi.
6. Periaza-ti dintii dupa fiecare masa. Asta te va face sa vrei sa mananci mai putin.
Alte sfaturi mai gasesti aici: http://www.rd.com/......-50-ideas/
Pe mine m-au ajutat enorm, sunt la dieta de 1 saptamana si am slabit 1 kg (si nu mancam deloc fast food, sarat sau mult dulce). Mult noroc :*

| reyrei a răspuns:

Baga fructe si legume multe