| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiti reteta de pontino cu bacon(cum sunt cele de la fornetti)? Ca as vrea si eu sa imi fac... funda

Răspuns Câştigător
| FaiThLeSS a răspuns:

INGREDIENTE:
blat- 250 grame faina neagra,
50 gr faina alba,
1 lingura untura,
putina sare,
o lingurita zahar brun,
drojdie, apa 200 ml.
dupa ce a dospit se intinde pe o tava pe care s-a pus hartie de copt, sau tava unsa cu putina margarina
compozitiesickse caleste 2 cepe in ulei de masline(3-4 linguri), apoi se adauga ciupercile(1 conserva), 250 grame bacon eu am adaugat ketchup facut de casa, dar merge si bulion sau pasta de tomate. apoi se adauga 2 oua ca sa lege compozitia iar apoi se toarna compozitia peste blat
peste se orneaza la alegere cu porumb, rosii, ardei
se adauga apoi cascavalul
se pune la cuptor 20- 30 min