| bombasexy2 a întrebat:

.astazi am avut o discutie cu o colega si am ajuns sa ne intrebam daca rosia este leguma sau fruct, stie cineva?

Răspuns Câştigător
| Felix2009 a răspuns:

America este tara care a dat raspunsul la intrebarea: Ce e rosia: leguma sau fruct? In acest raspuns, trebuie pornit de la ideea ca un fruct este partea comestibila dintr-o planta care contine semintele, in timp ce o leguma este tulpina, frunza sau radacina comestibila a unei plante. Astfel, daca in lumea stiintei este un fruct, legal, rosia este considerata o leguma. Acest aspect a fost dicutat chiar de Curtea Suprema din SUA. Decizia nu a fost luata "in interesul rosiei", ci in interesul statului, pentru ca, in acea perioada, importatorii de fructe nu plateau nici un fel de taxe, spre deosebire de importatorii de legume.

(sursa: culinar.ro)

14 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu ii asculta pe acestia de mai jos sunt prosti rosia e fruct din punct de vedere botanic
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ro%C8%99ie

| Cåpåċεl a răspuns:

Legumaaaa.

| Bogdan4688 a răspuns:

Este leguma.

| Mariya5 a răspuns:

Leguma

| darkinside21 a răspuns:

Wikipedia e plina de greseli, pentru cei care nu stiu asta. Vreau un link de pe un site serios pe care sa scrie ca rosia e fruct!

| anonim_4396 a răspuns (pentru darkinside21):

Conform DEX Online, iaca doua definitii:
FRUCT, fructe, s.n. 1. Produs care apare și se dezvoltă din pistilul unei flori fecundate și care conține semințele.
LEGÚMĂ s. f. 1. plantă agricolă de la care se consumă în alimentație partea vegetală, sau fructele; zarzavat. 2. fruct uscat, cu mai multe semințe, dehiscent, cu două valve, la leguminoase; păstaie. 3. (spec.) om al cărui creier a fost golit și i s-au implantat anumite ordine pe care le execută ca un robot.
Deci mie tu imi pari ca ai creierul ca o leguma laughing
Ce n-ai inteles? Rosia nu este leguma, decat daca este uscata laughing
Aku' ia zi tu: ananasul e fruct?

| darkinside21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil e pantof, eu stiu? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru darkinside21):

Pai vezi, daca o iei semantic, e simplu! Daca mananci rosia cu tot cu radacina, sau tulpina, eventual arac, se cheama ca ai mancat o leguma. Daca nu, nu! Funda?

| mVictoria a răspuns:

Din punct de vedere botanic roșia este un fruct cum a mai zis cineva inainte de mine.

| Candy555 a răspuns:

Leguma happy