| anonim_4396 a întrebat:

Niste rete usoare in care nu folosesc cuptorul, poate putin aragazul? Am 13 ani, ceva nu foarte greu, si gustos. Daca exista si deserturi pentru ce pot folosi eu ar fi minunat, insa caut mai mult rete de mancare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
De obicei, eu imi pregatesc asa:
1.OMLETA CU CARTOFI
Dau pe razatoare 2-3 cartofi.Ii sarez si ii combin cu 2 oua si o lingurita pasta de tomate.Compozitia o pun in tigaia de teflon, in uleiul bine incins.Amestec din cand in cand cu lingura de lemn sa se prajeasca bine cartofii.
O mananc fierbinte cu o pofta de nici nu-ti poti imagina!
2.SANDVIS "CU DE TOATE"
Scobesc o franzela, in scobitura formata pun un ou fiert taiat felii, o bucata de branza faramata si o felie de parizer sau alt mezel de prin frigider.
Iar acest sandvis este mancat cu mare, mare pofta!
3. TARTINE CU BRANZA TOPITA SI CASTRAVETI MURATI
Pe feliile de franzela, intind branza topita.Peste branza imi pun rondele de castraveciori murati.Cand in frigider nu este branza topita, folosesc margarina Delma Sandvis, peste care pun branza data pe razatoare.
Tartinele ies foarte bune oricum!
Daca vrei si ceva dulce, uite aici:
BILUTE DIN MORCOVI CU NUCA DE COCOS
Intr-o oala cu lapte, pun o cana de zahar si 4 morcovi mari dati pe razatoare si pun compozitia la fiert.Cand totul devine ca o pasta, o dau la o parte pana se raceste.Intr-o tava pun nuca de cocos si cu o lingura iau putin cate putin din compozitie si fac bile care le rostogolesc prin nuca.Atunci cand nu am rabdare, amestec nuca de cocos cu pasta de morcovi si o consum cu lingurita.
Sper ca ti-am fost de folos cat de cat.
Pa, pa!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru denis988):

Buna din nou!
Salata de oua
Fierbi in apa sarata 400 g de cartofi in coaja.II cureti ii tai felii, calzi, ii pui intr-un sos facut din apa sarata, otet dupa gust, zahar dupa gust.
Cand s-au racit, ii scoti si ii pui pe o strecuratoare din plastic.II asezi intr-un vas de portelan, peste care pui 10 oua fierte tari, taiate felii.Adaugi ridichi daca ai spalate si taiate.Pui si patrunjel taiat fin si dai la rece.Separat amesteci 200 g de smantana cu 200 g de iaurt, 1 lingura mustar, usturoi taiat marunt(2 catei), 1 lingura zahar si pui sosul peste oua si cartofi.
Pare cam greu poate, dar mai mult de atat nu mai stiu.
Sper ca te-am ajutat cat de cat si multumesc frumos pentru funda!
Te pup!

3 răspunsuri:
| Dienushi a răspuns:

Poti pregati niste spaghete si ca desert salam de biscuiti. Sunt destul de simple.