| cenumesapunaici a întrebat:

In bucătărie, daca nu dispunem de un cantar electronic. Putem cântării alimentele prin dislocuirea în apă? De ex: introducem o bucată de piept de pui intr-un vas gradat plin cu apă. Daca volumul apei a crescut cu 200 ml inseamna ca pieptul are 200 g, nu?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Nu, pentru ca volumul nu este acelasi lucru cu masa unui corp.

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

laughing Nu.
Dar te poţi sui pe un cântar obişnuit cu un obiect şi fără în braţe şi să faci calculele după.

Sau mai bine îţi iei un cântar de bucătărie. Nu e scump. Mi-am luat şi sunt foarte mulţumită.

| VisCoL a răspuns:

Apa are densitatea 1 kg/dm3 adică, 1 kg/litru.
Cu alte cuvinte, 1 litru de apă, pus pe cântar, cântăreşte 1 kg.

| cenumesapunaici explică:

M-am gandit ca pe cupele de proteina este un gramaj in ml. 30 ml=30 gr