| AndreyAndrey91 a întrebat:

Salutare, mi-am cumparat un cantar de bucatarie electronic si o caserola de piept de curcan 702 grame net si cand am pus carnea pe cantarul cumparat avea 680 grame, asta inseamna ca nu e bun cantarul?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe cantar ai pus doar carnea sau si caserola?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cantarele electronice art trebui verificate. Nu dau exact. Eu am avut pentru a ma cantari si nu mergea ca lume. Trebuie sa-l pui pe un plan perfect orizontal si nici asa nu esti sigur. Daca din pui a mai curs si apa. Cele mai bune sunt cantarele mecanice. Le pui pe un plan orizontal, le reglezi la zero din rotita si gata. Poti sa iei un Kilogram de faina si sa vezi. Acolo pot fi plus-minus 10 grame. Sau daca ai gasi o greutate de cantar mecanic: http://www.cantare-fides.ro/product.php?id_prod=33&id_c=26
Astea sunt etalonate.

| mihai69 a răspuns:

Verificarea unui instrument de măsură (cântarul tău, în cazul de față) se face folosind unități de măsură (greutăți) etalon. Adică un set de greutăți verificate metrologic.
Abia atunci o să ai un răspuns corect la nedumerirea ta.

| Radu284 a răspuns:

Fiecare cantar are o anumita toleranta.
Intre 680 si 702 e o diferenta de numai 22 grame, adica ceva gen 3%.

Uita-te la specificatiile cantarului tau (asta asumandu-ne ca e calibrat).

| Sellak a răspuns:

Ori nu ai calibrat bine cantarul ( nu l-ai setat pe 0 cum trebuie), Ori ti-ai luat teapa cu curcanul laughing

| Doodleskull a răspuns:

Fiecare cantar are o marja de eroare da poti sa iei in considerare si faptul ca te-a pacalit la magazinwinking