| alexandrualexandru7 a întrebat:

Salutare,am o întrebare, m-am mutat singur și nu prea am spălat haine și așa,am luat recent pernuțe de detergent savex și un cocolino balsam, e bine sa le folosesc pe amândouă la o spălare? Nu toată sticla, doar cât trebuie.
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Pernutele se pun inauntru impreuna cu hainele, iar balsamul se pune in cuva masinii de spalat.Hainele nu se amesteca toate, ci trebuie sortate pe culori si preferabil pe materiale.Ca fapt divers, poti sari peste balsam.Desi pare ca iti face hainele mai pufoase si lasa o aroma placuta, acesta doar iti aplica cu fiecare spalare un strat cerat de substante chimice daunatoare care strica fibrele si reduce considerabil din capacitatea materialului de a absorbi transpiratia.Materialele elastice vor fi si ele slabite, iar prosoapele de asemenea vor fi afectate. Unii oameni se alerg cu dermatite de la balsam de rufe.

1 răspuns:
| TheGentleman a răspuns:

Salutare! Sertarul mașinii de spălat are 3 compartimente: cel din dreapta, marcat cu 2 linii este pentru detergent; cel din mijloc, marcat cu o floare, este pentru balsam, iar cel din stânga, marcat cu o linie, este pentru înălbitor (de exemplu ACE)

Citește cu luare-aminte eticheta de pe haine, acolo găsești informații despre temperatura la care trebuie spălat fiecare accesoriu vestimentar, și nu numai (https://www.google.com/......ps?/search

Neapărat să scotocești bine prin buzunare, să scoți toate hârtiile, banii, monedele, gumele de mestecat, acele de siguranță și ce mai ai acolo, fiindcă pot înfunda filtrele mașinii de spălat, respectiv deteriora hainele aflate în cuvă;

Întotdeauna întoarce hainele pe dos, fiindcă poți avea surpriza ca unele, slabe calitativ, să se decoloreze.

Pentru mine, a spăla hainele este o activitate plăcută. Multă baftă!