| anonim_9938 a întrebat:

Stie cineva cum se fac acele clatite groase si pufoase care s manabca in filmele straine?

Răspuns Câştigător
| oblivion95 a răspuns:

Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes)

O reteta de clatite americane, pufoase si bune.

1 pahar lapte batut / iaurt / sana
1 ou
2 linguri unt topit sau ulei
esenta de vanilie
1 pahar faina
2 linguri zahar
1/4 lingurita sare
1/2 lingurita bicarbonat
1 lingurita praf de copt

Se amesteca intr-un vas laptele batut cu oul, untul/uleiul, vanilia si zaharul.
Intr-un alt vas se cerne faina cu sare, bicarbonat si praf de copt.
Acum urmeaza cel mai important lucru: se toarna amestecul lichid in cel uscat, amestecind lejer de citeva ori, dar nu de tot, adica aluatul trebuie sa arate ca avind cocoloase de faina. Se lasa aluatul sa stea cam 15-20 minute, timp in care cocoloasele vor disparea. Daca nu se respecta acest detaliu, clatitele nu vor iesi pufoase.
Se toarna aluatul cu lingura intr-o tigaie teflonata incinsa, unsa cu putin ulei. Se prajesc pe ambele parti pina se rumenesc.
In aluat se pot pune bucatele de fructe.

7 răspunsuri:
| lala178 a răspuns:

Cauta reteta de clatite americane si alege-o pe cea care iti convinewinking am incercat si eu o reteta si mi-au placut, insa mai bune sunt cele cu care suntem obisnuitiwinking

| danco a răspuns:

Evitati excesul de faina de grasimi, credeti ca americani se pricep? ganditi cu creierul vostru, doar se stie ca americani sunt o natie de obezi, care nu stiu decat mancaruri junk, rahaturi de hamburgheri, cola, shake, grasime la greu etc etc.

| mihaitza93 a răspuns:

Eu n-am gasit retete pentru asa ceva dar am incercat si in aluatul obisnuit de clatite am adaugat mai multa faina facindul mai consistent, succes...

| Andree a răspuns:

Da stiu.big grin

Deci.se numesc Clatite Americane

Este la fel ca cele normale dar pui mai multa faina ca sa fie aluatul mai gros. Apoi in tigaie le faci mai groase si mai mici.mai pe mijlocul tavii.big grin

| anonim_9938 explică:

Nu vreau sa'mi fac din aceste clatite un obicei ci doar sa le incerc pentru ca arata bine la tv

| Andy95 a răspuns:

Pui mai multa faina decat la clatitele subtiri