| Gentiana a întrebat:

Stiti vreo reteta de crema de prajituri care nu necesita foc?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

1. Unt sau delma amestecat cu zahar pudră si cacao /cafea (ce-ti place mai mult).
2. două albusuri de ou, le amesteci cu 200 g de zahar (freci cu lingura de lemn o jumate de oră, continuu). Adaugi zeama de la o lămâie si torni deasupra prajiturii. De fapt, asta e o glazură, pentru o prajitură acrisoară.

Se gaseste in magazine si cremă la rece, de-a gata.

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! cremele la plic, eu cu ele ma lupt cand fac ceva desert mai deosebit.
O zi minunata sa aihappy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Daca cumperi din magazin crema la rece, după ce o dai prin mixer, adaugă la ea si niste frisca(batută spumă), le amesteci si-ti iasa o cremă de milioane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua!
Incercati urmatoarea reteta:
CARTOFI DIN BISCUITI
Aveti nevoie de:20 de g de biscuiti, 1 pahar cu lapte indulcit, 1 pahar cu nuci macinate, 1 lingura de cacao, rom si vanilie.
Cum procedati:Inmuiati biscuitii in laptele indulcit sau intr-un sirop de zahar.Adaugati nucile macinate, cacao, romul si vanilia, dupa gust! Le amestecati pe foc i le lasati pana a doua zi la rece, sa se patrunda.Modelati cartofii pe care-i treceti prin cacao si ii asezati frumos pe un platou, la rece.In loc de biscuiti puteti folosi o bucata de cozonac uscat sau piscoturi. Sper c-am putut ajuta cat de cat!
La revedere!

| ToxicTpu a răspuns:

Fara foc poti face un tiramisu excelent.