| Beykutza a întrebat:

Stiti retete de prajituri cu ciocolata care se fac la microunde? fundita pentru cea mai buna reteta!

4 răspunsuri:
| Beykutza explică:

Asta crezi tu!

| capsuna16 a răspuns:

Prajitura in cana la microunde

Ingrediente:

3 linguri de făină
2 linguri de cacao
3 linguri de zahăr
1 plic zahăr vanilat
1/4 linguriţă praf de copt
1/2 linguriţă scortisoara macinată
3 linguri unt topit (sau ulei)
2, 5 linguri de lapte
1 ou
1 pişcătură de sare
2 linguri zahăr pudră sau frişcă bătută (opţional)
Preparare:

Amestecaţi într-o farfurie adâncă (bol) făina cu pudra de cacao, zahărul, zahărul vanilat, scorţişoara, sarea şi praful de copt.
Adăugaţi oul, laptele şi untul topit (sau uleiul).
Amestecaţi bine până obţineţi un amestec cleios şi lucios.
Dacă doriţi, adăugaţi, după gust: stafide, nuci, fulgi de ciocolată, etc.
Turnaţi compoziţia într-o cană mare (de supă).
Introduceţi cana în cuptorul cu microunde la putere mare (min. 500 w.) pentru 3 minute.
Prăjitura în cană se serveşte imediat, direct din cană, opţional pudrată cu zahăr sau alături de 1 lingură de frişcă bătută.

| UniversaLove a răspuns:

Salutare
~*~EVITA SA MANANCI DE LA MICROUNDE.Iti distruge celulele din corpul tau si din alimentele introduse in acel aparat.Te otravesti EVITA.Multa Sanatate si Lumina~*~

| Cristyn a răspuns:

Nu se poate face prajituri la cuptorul cu microunde!