| trabi a întrebat:

Vreau retete de prajituri care sa se prepare repede

5 răspunsuri:
| Sara a răspuns:

Tarta cu. orice (branza, visine, mere, dulceata de visine, cireste, capsuni)

2 oua, 9 LG de zahar, 9 LG ulei, 9 LG apa se omogenizeaza cu 12 LG faina, 12 LG lapte si un plic mic cam o LG de praf de copt. Se amesteca pana devine un aluat moale, ca o smantana. Se unge tava cu margarina si se tapeteaza cu faina, apoi pui jumatate din cantitate si dai la copt (cuptorul fiind incins) 10 minute, intre timp pregatesti umplutura, daca folosesti visine presara le cu gris si zahar, daca ai branza de vaci, fa o cu un ou si vanilie, esente etc. Dupa cele 10 minute, adaugi umplutura dorita si stratul de aluat crud. In aceasta ultima parte de aluat poti pune cacao, daca vrei. Eu am facut reteta asta si cu 2 straturi de aluat asa cum ti am zis, dar si cu un sing strat si pur si sipmlu am pus visinile. Iese ft faina, pufoasa si ramane si a2a zi la fel de pufoasa. Sper ca ti am fost de ajutor. Se lasa circa 25-30 min la foc mai mic, o incerci cu o scobitoare!

| ATHOS a răspuns:

Cea ma simpla reteta : te duci la cofetarie si alegi!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca site-ul Prajituri | Retete de prajituri si o sa gasesti retete de prajituri simple mai mult ca sigur.