| AlexandraN21 a întrebat:

Bună ziua! Aș vrea să-mi iau un e-book reader. Aș vrea să știu unde pot găsi unul mai ieftin și dacă pot să-mi pun PDF-urile mele pe el.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Buna!
Ce buget ai?
Variante prea multe nu sunt.

Un ebook reader care sa merite, ar trebui sa aiba:

rezolutia 300 dpi (227 cat au unele e putin dupa parerea mea)
tehnologia ecranului: E Ink Carta 1200 (aceasta tehnologie, pe langa rezolutie si iluminarea fundalului, ajuta ochii sa nu oboseasca)
si marimea intre 7 si 8 inch

Bineinteles, ar fi ideal unul cu o baterie cat mai mare (PocketBook InkPAd 4 are 2000mAh)

cu procesor puternic (Kobo Sage si PocketBook-urile stau bine la acest capitol)

KOBO Clara 2E (are doar 6 inch si 16 GB memorie de stocare)
KOBO Libra 2 (7 inch si 32 GB)
KOBO Sage (8 inch si 32 GB)
Pocketbook Era 2022
Pocketbook InkPad 4
Amazon Kindle Paperwhite (2021)
Amazon Kindle (2022)

Pe Amazon Kindle poti pune PDF-uri, dar nu direct, se face prin emailul Kindle pe care il obtii cand iti creezi cont Kindle.
Te loghezi pe emailul tau obisnuit (Yahoo, Google) si trimiti PDF-ul/PDF-urile catre mailul Kindle.
PDF-urile iti vor aparea direct in libraria Kindle. Sau daca nu apar, trebuie sa mergi la Settings si sa alegi Sincronizare.
Exact la fel poti trimite fisiere Word, HTML sau RTF.

Pe Kobo si Pocketbook merg direct toate formatele existente:
PDF, EPUB, EPUB3, FlePub, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR
Doar le copiezi pe dispozitiv.

https://pocketbook.de/......e/e-reader

| Alast0r a răspuns:

Salut, eu am modelul asta si sunt foarte multumit de el: https://www.it-fashion.ro/e-book-reader-kobo-nia-6-8gb-wi-fi-black.html