| andri_5711 a întrebat:

ce sampon sa folosesc ani matreata?

Răspuns Câştigător
| kytty a răspuns:

Bunahappy

Ce este matreata si care sunt cauzele ei?

Pe scurt, matreata este semnul existentei unei micoze la nivelul pielii capului. Aparitia matretii are de-a face cu innoirea celulelor scalpului si este provocata de o hipersecretie a unei ciuperci numite Pityrosporum Ovale. Foarte important de retinut este faptul ca matreata nu este contagioasa! In schimb aceasta poate fi cauza caderii parului...

Putem distinge doua tipuri de matreata:

matreata uscata care este rezultatul acceleratiei regenerarii celulelor pielii capului

matreata grasa cand avem de-a face cu un exces de sebumm. Matreata grasa este specifica parului gras.

Care sunt cauzele aparitiei matretii? Printre cele mai raspandite cauze ale aparitiei matretii amintim: dezechilibrul hormonal, stresul atat acasa cat si la servici, un regim alimentar impropriu, transpiratie excesiva sau chiar intoleranta la un anumit produs de ingrijire a parului.

De retinut este si faptul ca matreata netratata la timp si prelungita poate provoca inflamatie. In momentul cand pielea capului se inroseste sau apar mancarimile trebuie sa consultam medicul dermatolog!
Ce tratament putem aplica impotriva matretii?

Tratamentul antimatreata este diferit atat in functie de abundenta ei cat si de cauzele care au stat la baza aparitiei acestei afectiuni.

In prima faza, putem urma un tratament cu unul dintre produsele cosmetice cele mai la indemana: samponul! Astazi, pe piata de produse cosmetice intalnim o gama larga de sampoane special concepute pentru inlaturarea matretii. Folosirea sampoanelor pe baza de plante si zinc pot fi foarte eficiente in tratamentul matretii.

Care este modul de folosire a samponului antimatreata? In functie de tipul produsului cosmetic sau natural, tratamentul se poate aplica zilnic sau la 2-3 zile.

Pentru a avea efectul dorit, spalarea cu produsul ales trebuie facuta de doua ori. La a doua spalare lasam samponul timp de 5 minute pentru a actiona si apoi clatim suficient de bine pentru a inlatura excesul de celule dislocate in timpul spalarii.

De asemenea, nu este indicata vopsirea parului in timpul tratamentului antimatreata si nici uscarea fortata a acestuia. Dupa spalare, cel mai bine este sa lasam parul sa se usuce singur.

La fel de eficiente in inlaturarea matretii sunt si produsele naturale. Printre produse naturale recomandate in tratamentul pentru inlaturarea matretii sunt: infuzia de urzica, folosirea otetului la clatire si chiar masajul cu ulei de masline!

In cazul in care dupa cateva luni de tratement, matreata nu dispare, este recomandabil consultarea urgenta a unui medic dermatolog.
Sfaturi Info-ghid:

Nu trebuie sa lasam matreata sa ne afecteze parul! Trebuie sa urmam orice fel de tratament pe baza de produse naturale sau cosmetice, iar daca aceasta persista, trebuie sa consultam un dermatolog!
Nizoral
1. incepe cu Selsun sa zicem : Selenium sulfide 2. 5%

2. apoi treci la zinc pyrithione parca si head and shoulders are unu cu 2%.

3. nu stiu cum se cheama produsele in europa/romania asa ca iti dau substanta activa sa poti cere la farmacie. asta e mai nou produsul. Ciclopirox olamine 1. 5% aici se cheama stieprox, e numai pe reteta.
4. poti sa bagi si nizoralu inapoi in cursa...

de la concentratii mari la mai mici de 1%. Vichy are Dercos cu selenium sulfide 1%. foarte bun
mai exista si pe baza de gudron parca la neutrogena dar eu alea nu le suport.

destul de neplacut dar extrem de eficient este sa te tamponezi pe scalp cu Otet de mere(din ala care este cat mai nefiltrat si are depunere- parca aveau la plafar). dupa ce te speli pe cap si te usuci complet faci o solutie cat mai concentrata de otet cu apa, incepi diluat si cresti functie de cum iti suporta scalpu si te masezi pe scalp cu ea. o lasi sa se usuce. e mai usor vara...
TGel de la Neutrogena
sampon + balsam Tigi Foxy
Gama Garnier Fructis Anti-matreata:Cu ajutorul concentratului extra fortifiant de fructe samponul anti-matreata actioneaza atat in interior cat si la suprafata parului, pentru a-l face de 2 ori mai puternic si de 3 ori mai stralucitor. De asemenea, ingredientul anti-matreata Zinc este extrem de eficient si astfel poti uita de matreata pentru totdeauna. Utilizate regulat, aceste produse duc la disparitia matretii si prevenirea reaparitiei acesteia.
Koleos
Mediket
Lotiune antimatreata WUTAPOON
Lotiune antimatreata WUTAPOON, Producator: Herbacin, Categoria: Antimatreata, Model:, Producator : Wuta Kamille, Germania Descriere : Cu inovativul sau complex DUO SYSTEM ANTIMATREATA, inlatura in cel mai scurt timp matreata suparatoare si mancarimea data de iritatie.
Bio Sampon impotriva matretii - Bema
Par uscat Par normal Par gras Caderea parului Scalp sensibil Par vopsit Antimatreata Vopsea organica: Pentru par » Antimatreata Matreata nu este doar o afectiune a scalpului, ci poate cauza un real, citronella, rose geranium... Sampon antimatreata cu ulei de ienupar.
Sampon Ienupar – Centifolia
Par uscat Par normal Par gras Caderea parului Scalp sensibil Par vopsit Antimatreata Vopsea organica » Antimatreata Protejeaza si confera stralucire parului. Cu un miros de rasinoase, era utilizat odinioara... Sampon antimatreata cu ulei de ienupar.
Sampon Nettle - Urtekram
Par uscat Par normal Par gras Caderea parului Scalp sensibil Par vopsit Antimatreata Vopsea organica » Antimatreata Sampon organic NETTE (urzica) anti-matreata. Imbogatit cu aloe vera, sapun de cocos sicorn sugar, citronella, rose geranium... Sampon antimatreata cu ulei de ienupar.

sper ca te-am ajutathappy

10 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Ca sa nu faci matreata trebuie sa folosesti constant un anumit sampon, daca tot le schimbi e normal sa faci matreata.
Cel mai bine e sa folosesti un sampon pentru altceva, nu neaparat pentru matreata (volum, regenerare, reparare, pentru par vopsit). Daca iti va prii sigur nu vei face matreata.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu folosesc Head&Shoulders si rezultatul e vizibil.

| pepe a răspuns:

Palmolive Naturals.

| cornel a răspuns:

Clear manhappy

| Ana a răspuns:

Clear

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerd ca dove! eu una asa folosesc!

| freehugs a răspuns:

Clear. e f bunhappy

| Helene a răspuns:

Eu folosesc Wash&Go chiar anti matreata.In sfarsit m`am decis asupra lui, cautand fara succes si incercand toate panaramele.Asta si cu Head&Shoulders.Sunt foarte bune!happy

| mădă_8415 a răspuns:

Wash&go. happy