| anonim_4396 a întrebat:

De unde pot cumpara un dictionar roman-polonez?

11 răspunsuri:
| TwixulDrept a răspuns:

Cred ca de la librarii. Sau de la Humanitas

| MisterKat a răspuns:

Raspundeti toti asa, ati fost vreunul sa intrebati la librarie daca gasiti dictionare pentru aceasta limba? Se gasesc extrem de greu dictionare pentru aceasta limba. In plus, intr-un articol de la un cotidian din Romania, se spunea ca cei care stiu poloneza se gasesc extrem de greu, dar cei care se gasesc sunt bine platiti (ceea ce mi se pare logic). Pentru cel/cea care a pus intrebarea sau pentru cei care sunt intr-adevar interesati de limba poloneza, sa-mi dea mesaj si le voi da pe un dictionar polonez-englez. (E tot ce am gasit si foarte greu). Am sa-l trimit pe mail.
Incearca sa trimiti un e-mail la cei de la Institutul Polonez din Bucuresti - www.culturapoloneza.ro (pentru mai multe detalii ). Sunt sigur ca ei au un dictionar de acest gen pe care ti-l pot imprumuta, iar apoi tu sa ti-l tragi la xerox!

Succes! Na zdrowie! (adica Sanatate! )

| Sოﺁℓε a răspuns:

Librarie sau magazinele comerciale eu mereu gasesc acolo

| AlecSSyA a răspuns:

De la librarie bineinteles! Cel putin eu acolo gasesc mereu si sunt mai multe variante, unele au toate cuvintele in limba aceea traduse in romana, altele sunt micute cu expresii uzuale, mai gasesti roman-polonez si polonez-roman.Trebuie decat sa mergi pana la librarie.Sau daca ai drum in piata gasesti la tarabele acelea cu multe carti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se gasesc dictionare de polona in librarii, doar daca incerci in cele din polonia sau ai pe cineva care sa ti aduca de acolo

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din Polonia, nu gasesti in librariile romanesti

| xjustfearless a răspuns:

De la librarie

| l0rre a răspuns:

Librarie

| Manele Man a răspuns:

De la librarie... ce intrebare

| rucsybelle a răspuns:

De la librarie sau de pe internet...

| Coman_Ileana_1979 a răspuns:

Si eu vreau un dictionar polon-roman.Cine ma poate ajuta?