| Mickymicky a întrebat:

Hei, am facut o comanda pe Pink Panda in Februarie si de atunci sunt plimbata de la o firma la alta cu mail-uri.
Prima data mi s-a spus ca a fost pierduta in sediul din Mogosoaia si sa le dau detalii legate despre colet pentru ca s-a dezlipit AWB-ul.
Apoi mi-au spus ca Pink Panda nu a trimis niciodata coletul dar PINK PANDA imi spune ca da.
Si apoi am zis sa fac o plangere, cei de la DPD mi-au spus ca nu pot sa le depun lor, chiar daca coletul este la ei in sediu drept "pierdut" si trebuie sa ii contactez pe cei de la Pink Panda, cei de la pink panda mi-au zis ca au depus o cerere de despagubire la DPD si ca raspunsul lor a fost "Detaliile oferite de catre dumneavoastra au fost transmise mai departe catre departamentul responsabil.
Revenim cu detalii."

Luna trecuta.
I-am contactat din nou pe cei de la DPD si au zis ca Pink panda nu i-a contactat NICIODATA…
Apoi am cerut sa vorbesc cu un team leader care a deschis mail-urile si a observat ca erau foarte multe de la PINK PANDA
Dar nu am primit nimic.
I-am contactat azi si mi-au zis ca Pink Panda nu a trimis niciodata acest colet si este lipsa la inventar…
Ce ar trebui sa fac? Am dat o suma destul de mare pe aceasta comanda si deja nu mai stiu ce sa fac… Exista vreo metoda sa imi primesc banii?

Răspuns Câştigător
| NumănumescBrBr a răspuns:

În situația în care te afli, este important să fii răbdător și să încerci să îți păstrezi calmul. În primul rând, asigură-te că ai toate informațiile relevante, cum ar fi numărul de comandă, AWB-ul și orice alte documente sau comunicări pe care le-ai avut cu Pink Panda și DPD.

În al doilea rând, ar trebui să continui să contactezi atât Pink Panda, cât și DPD pentru a-ți exprima frustrarea și pentru a cere soluții. Poți încerca să discuți cu mai mulți reprezentanți și să ceri să vorbești cu un supervizor sau un manager pentru a-ți crește șansele de a obține o rezolvare pozitivă.

În timp ce vorbești cu reprezentanții celor două companii, asigură-te că menționezi toate detaliile importante, inclusiv faptul că unii reprezentanți au spus că coletul a fost pierdut, în timp ce alții au spus că nu a fost trimis niciodată. Este posibil ca aceste informații să le ajute să găsească o soluție și să îți ofere o compensație sau un alt colet.

În cazul în care nu primești un răspuns satisfăcător de la Pink Panda sau DPD, poți lua în considerare următoarele opțiuni:

Poți contacta o autoritate de reglementare, cum ar fi Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului (ANPC) și să le explici situația. ANPC poate interveni pentru a îți proteja drepturile de consumator și poate acționa ca mediator între tine și companiile implicate.

Dacă ai plătit cu cardul, poți contacta instituția bancară emitentă și să le ceri ajutorul pentru a obține o rambursare sau o contestație a plății.

În cele din urmă, poți lua în considerare acțiuni legale, cum ar fi înaintarea unei plângeri la poliție sau la un avocat specializat în dreptul consumatorului. Aceste opțiuni ar trebui luate în considerare doar dacă celelalte opțiuni au eșuat sau dacă situația este foarte gravă.

În general, este important să fii perseverent și să îți menții calmul în fața unei astfel de situații. Dacă ai toate informațiile relevante și continui să comunici cu companiile implicate, ar trebui să găsești o soluție în cele din urmă.

Funda, te rog!

2 răspunsuri:
| AdioTPU a răspuns:

Apelează la ANPC.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Stai linistita laughing Am comandat de pe Pink panda cu mentiunea si plata livrarii cat mai repede pentru ca aveam nevoie urgent de fardurile alea. In ziua cand maicamea se ducea la nunta, a stat vreo 7 ore in telefon cu nesimtitii aia care vezi doamne au sediu in alta tara nu mai stiu exact care si ca scria pe site ca livrarea poate dura 3 saptamani si CULMEA, pe site ul lor scria ca in Romania livrarile se fac cel mult in 3-4 zile lucratoare laughing Niste nesimtiti. Iti dau un Bag d ala cadou ca sa te faca curios, sa comanzi si alta data dar eu una nici macar pe site nu mai intru de scarba.