| bells03 a întrebat:

Hello everyone! cine imi poate recomanda si mie un site de unde pot cumpara carti la un pret redus(in afara de librarie.net) fundawinking

Răspuns Câştigător
| lulu_5281 a răspuns:

N www.time-services.ro
Site-ul are o oferta de carte foarte variata si contine destule titluri vechi. Acest lucru este un avantaj, cred eu, pentru ca putem cumpara carti care nu se mai afla in librariile din caramida, iar pretul a ramas unul accesibil, inclusiv pentru studenti. De exemplu, in Beletristica/Critica mai gasim cartea lui Mircea Vasilescu, Iubite cetitorule, la pretul vechi. Pentru comenzi de peste 99 de lei, time-services.ro suporta taxele de livrare. Plata se face ramburs, iar cardul este acceptat pentru clientii din strainatate.

n www.pravaliacucarti.ro
Administratorii acestui magazin au optat pentru ascunderea categoriilor (Literatura romana, Literatura straina, Stiinta, Audiobooks s.a.), iar in locul unui meniu lung pe stinga au pus un top 10 al celor mai vindute carti, o idee inspirata pentru cei care doresc sa aleaga un tilu pentru a-l face cadou – deci clienti care nu intra pentru o carte anume. Cartile beneficiaza de o scurta descriere, iar plata se poate face atit prin sistemul clasic, ramburs, cit si prin instrumente moderne: PayPal (card), transfer bancar sau chiar Western Union.

n www.depozituldecarti.ro
Sa nu va asteptati la un site dichisit, cu coperte aerisit aranjate in pagini. Dupa cum ii spune si numele, fata primei pagini a librariei este anosta, cu titluri multe, depozitate inghesuit. Dar depozituldecarti.ro are si un mare avantaj: preturi reduse fata de cele din librariile stradale. Sus in meniu, avem un link care ne calauzeste catre pagina „preturi speciale". Plata se face la livrare, prin serviciul „factaj" al Postei romane sau prin curier, acolo unde acest lucru este posibil.

n www.primacarte.ro
Aceasta e-librarie ataca mai multe nise din piata de carte: manuale si auxiliare scolare, atlase/dictionare, limbi straine, informatica si carti pentru copii. Pentru aceia care nu s-au invatat cu leul nou, se poate opta pentru afisarea preturilor pe sistemul vechi, din meniul primei pagini. Tot acolo se afla un link catre noile aparitii si catre pagina care prezinta modalitatea de plata: ramburs la primirea coletului.

n www.supercarti.ro
La supercarti.ro gasim un catalog ce cuprinde carti de la peste 200 de edituri din Romania si de peste hotare. Layout-ul este neprimitor, dar putem depasi acest neajuns prin incintarea oferita de preturile reduse pentru unele dintre titluri. Cartile pot fi livrate prin posta sau curier, iar plata se poate face on-line, prin ramburs sau numerar la primirea cartilor. Am fost intrigat de doua categorii ale meniului, plasate la coada lui: Director si Director adjunct! Teoretic exista carti pentru fiecare dintre aceste functii. Ce-i drept, adjunctii vor citi si cartile din prima categorie, ca doar aspira catre statutul de director prim. Nu cautati inca titluri in categoriile mentionate, au fost deja achizitionate.

n www.librariamea.ro
Accesati aceasta adresa daca doriti doar manuale scolare, oferite de principalele edituri din Romania: Humanitas, Niculescu, Corint, All s.a. Plata se face ramburs, la primirea pachetului cu carti.

n www.librariileonline.ro
Multe, foarte multe carti pe politele virtuale ale acestei libarii, insa si un numar mare de click-uri pina sa ajungem la informatiile dorite. Cartile beneficiaza de o descriere generoasa, pe linga datele tehnice de prezentare. Accesati site-ul si pentru a consulta lista cu promotii, la pret redus. Plata se face ramburs.

Am lasat la coada articolului citeva adrese care apartin unor librarii cu vechime pe piata off-line, dar care au inteles de multa vreme ca banii vin si din mediul virtual.

n www.librariilehumanitas.ro
Magazinul de carte a fost relansant de curind si este foarte atractiv ca prezentare si oferta de carte. Prima pagina ii ajuta pe cei nehotariti cu idei pentru alegerea unei carti din categoriile Noutati, Bestseller si Recomandari. Subliniez faptul ca, in ciuda numelui, titlurile provin de la o gama larga de edituri, romanesti si straine. Plata se poate face atit ramburs, cit si cu cardul.

n http://dol.ro/Categorie/Carti/index.asp
Link-ul este neprietenos pentru utilizator, dar este o cale directa catre cartile oferite de Diverta on-line. Prima pagina lasa impresia unui bazar din cauza amestecului de genuri, stiluri si culori tipatoare ale copertelor. Dincolo de acest neajuns, oferta de carte este foarte bogata, iar plata se poate face si electronic.

n www.librariaeminescu.ro
Una dintre cele mai vechi librarii ale Bucurestiului, foarte cautata pina la aparitia concurentei Humanitas, Libraria Noi ori Carturesti, a atacat mediul virtual inca de acum citiva ani. Prima pagina are curajul de a etala doar doua titluri, cu o prezentare generoasa. in rest, meniuri inextricabile si o incarcare greoaie a paginilor care, toate, ne pun rabdarea la incercare. Plata se face ramburs, probabil...

7 răspunsuri:
| Xlove64 a răspuns:

Cele mai bune carti le poti gasi aici
Si nu sunt nici foarte scumpe
http://www.raobooks.com/

| CartideCitit a răspuns:

La Nemira gasesti carti chiar la 3 lei sau la 5 lei : http://www.nemira.ro/carti-3-si-5-lei/pe-stoc. Recenzii pentru carti Nemira gasesti aici: http://www.cartidecitit.ro/......Carti-Bune Alte recenzii pentru carti bune gasesti aici: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Bune. Lectura placuta!

| GabitaGabii a răspuns:

Www.Libris.ro e foarte bun am comandat de multe ori de pe el;). Inca de la prima comanda primesti reducere;).

| Jessie_9908 a răspuns:

Www.foofle.ro - au carti de la mai multe librarii in parteneriat

| HeadShoot a răspuns:

Sincer eu nu stiu dar iti zic sa cauTi pe google ca pana la urma vei gasibig grin Bafta...