| dany179 a întrebat:

Sunt un miop ce locuieste in Iasi si care isi cauta ochelari. Dar, cum preturile sunt destul de piperate si mai ales, ele difera de la magazin la magazin. Uneori preturile aceleasi rame, chiar da la magazinele aceleasi societati, difera si peste 100 lei de la unul la altul. Unde as putea gasi rame de calitate, dar la un pret mai redus? In fond mereu sunt aceleasi rame doar magazinul ce le vind difera precum si preturile lor.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu port ochelari. M-am gandit o data sa iau astfel de ochelari si sa merg cu ei la atelier sa le puna doar lentilele: http://www.velix.ro/......-geek.html

| PeFuga a răspuns:

Sa stii ca ramele difera totusi, iar in pretul lor se regaseste de multe ori calitatea... Cea mai buna afacere o faci daca iti faci ochelarii cu totul in acelasi loc pentru ca la multe cabinete nu mai platesti consultatia. Orice rama iti alegi, sa fii foarte atent la montura, mai ales daca e din plastic. Vezi neaparat ca in interiorul baretei sa se vada o tija metalica si sa nu scartaie pe la incheieturi (in caz contrar s-ar putea sa se caseze usor).

Eu am fost multumita de rama pe care mi-am luat-o de la un cabinet micut de langa PPT din Alexandru cel Bun (o am de 6 ani si inca o duce) dar si de o rama pe care mi-am luat-o de la un cabinet ascuns printre blocuri, pe partea dreapta cum urci dinspre Rapa Galbena spre Piata Unirii (tot acolo aveau si lentile mai ieftine putin). Din pacate nu am retinut numele cabinetelor si nici ale medicilor.

Daca vrei sa iesi mai ieftin, iti recomand sa incerci din cabinet in cabinet pana gasesti cea mai buna oferta. Poti incerca si la policlinica pentru studenti, insa doamna dr. de acolo nu este cea mai rabdatoare din lume (insa e posibil sa ai anumite facilitati cu un carnet de student sau elev)... Orice ai face, nu amana prea mult achizitionarea ochelarilor! Mult succes!