| CuriousDiva a întrebat:

Intrebare pentru femei si nu numai: Cand mergeti la cumparaturi, ce achizitionati mai des: Articole vestimentare mai scumpe, calitative si fiabile sau cele ieftine si purtabile 1 sezon - max 2?

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

In zilele noastre, si telefoanele de top sunt bunuri scumpe, calitative si fiabile, insa peste un an doi devin demodate din cauza uzurii morale (apar noi modele cu imbunatatiri). La fel si in materie de haine, oricat ar fi se scumpe si calitative, femeile se plictisesc la un moment dat de ele si vor altele noi. Tot un sezon, maxim doua ajung sa le poarte, indiferent ca sunt scumpe sau ieftine. Asa sunt trendurile. Iar femeile stiu asta bine si le urmaresc majoritatea, mai ales cele targetate catre mass market. Ba chiar, viteza de rotatie a hainelor e chiar mai mare decat a electronicelor. Trendurile, magazinele si mass media influentiaza mult asta. Sunt tot mai putini oameni care mai recunosc valoarea unui element de garderoba veritabil, special sau pe scurt, TRAINIC. Mentalitatea asta era mai mult intalnita pe vremea parintilor nostri, care stiau ca orice banut conteaza si ca merita investit in haine mai calitative pentru ca ei se si tineau de cuvant ca o sa le poarte mai multe sezoane, ca sa mai scuteasca din bani. Acum, insa ce vedem? Explozie de oferta de bunuri vestimentare si cerere crescanda pentru ele. Super-promovare si supraconsum. Oamenii danseaza dupa cum le canta altii. Sunt tot mai putini oameni care au un comportament de consum mai rational, ca sa zicem asa, in materie de vestimentatie, si care raman la propriile convingeri in ciuda noilor trenduri aparute (pana si a cumpara haine ieftine si de calitate slaba a fost si va ramane un trend). Oricum ar fi, atat notiunea de calitativ si scump, cat si cea de ieftin si slab sunt sterse cu buretele de explozia de oferta a noilor apartitii, care determina femeile, in special, sa se plictiseasca rapid de ceea ce au si sa vrea mai mult din ceea ce nu au. E o chestiune psihologica, la urma urmei.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua tipuri:
1. Femeile de "bani gata", care-si cumpara lucruri scumpe, "la moda", si le folosesc doar odata sau maxim de doua ori.
2. Restul femeilor, care-si cumpara lucruri ieftine si le folosesc pana mai sunt functionabile.
3. Nu exista big grin