| CattanyMihai778 a întrebat:

Pot cumpara electronice-componente calculator de la magazin online din tari din UE si cand vine acasa curierul sa platesc in euro? Deoarece nu am cont bancar sa platesc online...

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Comerțul internațional nu se face ramburs.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Să te uiți la magazinele online din Vest. Nimeni nu acceptă așa ceva.

| doctorandus a răspuns:

Un serviciu de curierat din România acceptă doar plata în RON.

Iar dacă îți găsești firmă care vinde prin curierat din România poți cumpăra de la ea.

Cu PayPal sau Revolut poți plăti în Euro, în dolari, chiar dacă ai cont în RON.

| doctorandus a răspuns:

Și dacă vrei un pont de bancă: folosește aplicația Bunq. În schimbul a 2.39 euro/lună ai dreptul la un card de credit (fără credit=împrumut). Și poți plăti cu el în dolari, Euro, ce vrei tu.

| Brizbriz a răspuns:

NU
sunt 2 tipuri de magazine on-line
- cele care fac shipping NUMAI local (emag.ro nu o sa faca shipping in Ungaria, nici emag.hu in Romania)
- cele care fac international, iar eu stiu numai doua: Amazon si Ebay, ambele nici nu viseaza sa faca shipping cu ramburs... EVERRRRRR

"Deoarece nu am cont bancar sa platesc online..."
RILI?!? de revolut/monese ai auzit?!?
sunt cat se poate de conturi bancare SI card, si poti baga bani in ele cel putin la masini de gen Zebra pay, si cred ca si la bancomate "normale" dar nu am incercat

| NunuNini a răspuns:

Curierului nu poti sa-i platesti decat in lei.
Dar comandand din UE, nu stiu daca se poate ramburs.

| pashkal a răspuns:

Nu