| mcvlad a întrebat:

Sa vad daca ma poate ajuta cineva. Problema este urmatoarea. Am achizitionat de la un cetatean american "fabulosul" Ipod Touch. Produsul este nou, sigilat.

Acum vine intrebarea : Ce suma va trebui sa platesc la vama, in Romania? Transportul din sua pana aici costa 10 $

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Taxa vamala pentru aparate de reproducere a sunetului este de 4, 5%. Aceasta se calculeaza la valoarea produsului (din factura) la care se adauga valoarea transportului. Suma rezultata se adauga la valoarea produsului (inclusiv transportul) si se calculeaza TVA. Vei plati deci taxa vamala si TVA asa cum am explicat mai sus ca se calculeaza. Daca bunurile vin de la persoana fizica catre persoana fizica taxarea se face de la valoarea de 45 euro in sus. Deci sub 45 euro valoare i-pod (inclusiv transport) nu platesti nimic. Sa nu uite amicul american sa-ti asigure coletul. Exista si varianta sa scrii ca sunt carti si sa te intelegi cu vamesul care face controlul coletului. Daca mai ai nevoie de alte informatii...astept intreabari. (ceeace am scris mai sus sunt informatii 100% exacte si corecte)

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

O sa vezi cand soseste in tara.Esti sigur ca produsul e nou?

| kllass a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa platesti nimic la un singur produs.Depind de modalitea de livrare si de cum se simt baietii in vama.Sincer, nu-mi vine sa cred ca transportul e doar 10 dolari dar in fine.Cu ce firma de curierat int. il trimite? Daca l-ai comandat prin intermediari atunci e de inteles pentru ca ei cumpara mai mult la o singura comanda si atunci pretul final de transport pe produs scade. A, si in fine daca cumva platesti vama (desi nu cred) o sa-ti calculeze pe baza unei facturi pe care tu cred ca nu o ai sau pe baza de catalog. E mai complicat putin. Daca iti ia totusi vama va fi in jur de 3% din valoarea produsului. Daca cumva ai apelat la baietii destepti atunci nu vei mai plati vama. Oricum se considera /accepta ca daca produsul e undeva pina in 100 euro nu se complica cu vama.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform legii, pentru coletele cu valoare de pina in 45 de euro nu se platesc taxe vamale. Traind in Romania, exista posibilitatea sa nu platesti nici pentru cele cu valori mai mari, in functie de cit de simpatic e postasul (explicindu-i ca produsele sint pentru uz personal, nu pentru revinzare).
In cazul in care vreti neaparat sa stiti exact taxele vamale pentru pachete mai mari, puteti sa vi le calculati singuri in functie de categoria in care se incadreaza produsele. TARIC este instrumentul online pentru calculul taxelor vamale pentru absolut orice tip de produs din (aproape) orice tara din lume. Procedura este simpla:
accesati sistemul TARIC
alegeti tara de origine si data
apasati butonul Taxe vamale.
Rubrica codul TARIC se poate lasa necompletata, urmind sa alegeti codul pentru produsul dorit din lista ce apare automat dupa apasarea butonului.
http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=RO

| vilmaristul a răspuns:

O sa vezi tu!