| Cosminaandrei1 a întrebat:

Salut, am o intrebare, cand comand ceva de pe un site din alta tara si cand vine curierul cu coletul pot plati in lei sau in banii lor?

Răspuns Câştigător
| uptowngirl a răspuns:

Tranzactiile economice in Romania se realizeaza in RON. De exemplu si cand faci un contract de vanzare-cumparare pentru o casa notarul e obligat sa transforme in lei suma declarata in EUR la cursul BNR (depinde cum agreeaza partile). Pe scurt, curierul nu poate sa iti incaseze EUR. Vezi Regulamentul BNR nr 4/2005 privind regimul valutar.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare magazin online indica moneda in care trebuie sa se faca plata (euro, dolar, lira, etc) sau mai multe monede si va trebui sa platesti intr-una dintre cele indicate. Daca este indicat si leul atunci poti plati si in lei.

Răspuns utilizator avertizat