| canazar94 a întrebat:

Salut,daca am facut comanda de un produs si sa fi adus prin courier pot refuza produsul? ca am mai luat de la firma respectiva si mi s-a defectat i 2 zile

4 răspunsuri:
| Gabi1335 a răspuns:

Trebuia sa te gandesti inainte sa comanzi..Depinde de politica firmei de la care ai comandat, in principiu da, se poate refuza, curierul scrie pe colet refuzat, stampileaza si il livreaza inapoi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti refuza coletul, dar care a fost logica sa comanzi de acolo daca stiai ca nu mai vrei produsul?

| mihai69 a răspuns:

Conform legii comerțului la distanță, poți refuza acel produs chiar și după primirea coletului.
Legea prevede in articolul 7 alineatul 1: "consumatorul are dreptul de a denunța unilateral contractul la distanță, în termen de 10 zile lucrătoare, fără penalități și fără invocarea vreunui motiv. Singurele costuri care pot cădea în sarcina consumatorului sunt cheltuielile directe de returnare a produselor".
http://goo.gl/g1WGSq

| Supps a răspuns:

Cu siguranta da, atata timp cat faci plata prin ramburs. Daca ai platit prin orice alta metoda care impune ca tu sa platesti inainte, adica crearea comenzii, atunci intervine politica de returnare a firmei respective.

In concluzie, daca nu ai platit niciun leu si nu mai vrei coletul, cand te suna curierul spune-i ca nu il vei primi, nu esti obligat sa ii dai nicio explicatie.