| Comin_Natzia_Lui_1990 a întrebat:

Vreau sa discutam despre site-ul Amazon.com!
Se poate plati in LEI daca comanzi ceva? Livreaza in Romania?
Daruiesc funda+vot pentru cal ce imi raspunde! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| lastOne a răspuns:

Da poti face plata de pe un card in lei (atentie nu toate tipurile de card functioneaza), conversia se face automat la cursul bancii tale.

Nu poti comanda unele categorii de produse de genul electronice/electrocasnice/jocuri/softuri...

2 răspunsuri:
| Damian_Roland_1996 a răspuns:

Amazon.com trimite doar anumite categorii de produse in Romania, si cele voluminoase, mai grele sau din categorie mare de risc de frauda (deci cam orice in afara de carti si cd/dvd-uri) sunt trimise printr-un curier cum ar fi DHL.
La aceasta optiune de expediere rapida, costul e mai mare decat expedierea clasica si pe deasupra, Amazon estimeaza cat ar costa TVA-ul si taxele vamale pentru comanda voastra si adauga aceste taxe la costurile de expediere.
Daca este un pachet in valoare de sub 15-20 euro (sau face parte din cateva categorii pentru care nu se percepe TVA-ul, nu mai stiu exact suma) sau daca este un pachet sub 150 euro pentru care nu se percepe taxe vamale, atunci suma pe care ei au estimat-o pentru acel tva sau pentru costuri vamale se va returna pe card de catre ei dupa ce DHL sau cine aduce pachetul in Romania il livreaza si calculeaza la vama costurile.

| Comin_Natzia_Lui_1990 explică:

Vreau sa cumpar o figurina MK sau AC!