| jhonnybai a întrebat:

Vreau să comand ceva de pe un magazin chinezesc. Dar nu știu cum este cu taxele vamale. Dacă dau acolo unde durata livrării este de 30-35 de zile mai plătesc taxă sau se plătește doar când dai durata livrarii foarte rapidă? VA ROG AJUTATI-MA!

2 răspunsuri:
| Infraverde a răspuns:

Nu se platesc taxe vamale pentru colete cu valori mai mici de 10 euro. Pentru colete cu valoare intre 10 si 150 de euro se plateste TVA, care este 24% din valoarea totala a produsului. De exemplu, daca ai comandat produse in valoare de 100 de euro, vei plati cei 100 de euro + 24 de euro TVA. Pentru valori care depasesc 150 de euro se plateste TVA plus taxe vamale, care sunt 2, 1 % din valoarea coletului, plus o taxa impusa de vames, in functie de produs (aceasta creste pentru produse de valoare mai mare, de exemplu vei plati o taxa mai mare pentru un laptop/telefon decat pentru niste haine)
Spor la cumparaturi!

| jhonnybai explică:

Deci nu contează durata livrării?