| nashu40 a întrebat:

Salutare prieteni!
Din întâmplare, pe Facebook mi-a apărut o pagină de horoscop, tarot etc. De curiozitate am intrat, dar nu ducea către nimic acea pagină, era un fel de sens giratoriu. În schimb, de atunci îmi trimite mereu mesaje pe messenger. De pe calculator nu se poate intra. Am încercat cu telefonul și apare un număr ciudat pentru apelare.
Doar cei care știu sigur și cunosc această situație, poate s-au lovit de ea, întreb: ce se poate întâmpla dacă apelez acel număr?
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine nu apela. Poti da block pe messenger.

| anonimg a răspuns:

Ferește-te de orice ți se pare rău.
Astfel de pagini de internet și numere de telefon au ca scop înșelătoria, furtul, împrăștierea de viruși. Unii o fac pentru distracție, alții pentru un scop bine definit. Oricum ar fi, ferește-te și nu da click pe ele chiar dacă nu îți dai seama cum ar putea acestea să îți facă rău.

| SuNaM a răspuns:

Este foarte probabil sa îți iei un atac de phishing. Un atac phishing este în număr care odată apelat îți poate conecta un PC la telefon pentru a-ți fura toate datele de pe telefon incluzând parole și carduri. In cel mai bun caz, este un scam unde daca suni te golește de vreo 100 de euro că taxa pentru că ai apelat acel număr.

| AndrewCBK a răspuns:

1. Nu apela numărul: Este cel mai sigur să eviți apelarea unui număr necunoscut, mai ales dacă pare suspect.
2. Blochează pagina și numărul care îți trimite mesaje. Raportează activitatea către Facebook pentru a investiga și elimina posibilele înșelătorii.
3. Verifică-ți securitatea contului tău, și îți recomand să-ți actualizezi datele, inclusiv parola și modalitățile de contact. (Dacă ai posibilitatea adăuga și metodele suplimentare de conectare 2FA)
4. Din ce știu undeva în setări ai niște funcții de filtrare a mesajelor necunoscute, care vin de la anumite numere, sau conturi suspecte și ți le adăuga automat în spam, poți face o verificare.