| bleakk a întrebat:

50-100 grame arahide/alune si 2 banane pot constitui o masa inainte/dupa antrenament in locul carnii/fripturi si etc? Dorest sa evit sa mananc 7/7 zile carne si doresc sa inlocuiesc

6 răspunsuri:
| Dragos24 a răspuns:

Carnea o poti inlocuii foarte bine cu soia. Iar bananele dupa antrenament sunt perfecte. Eu recomand si ouale fierte.

| Cosmin86 a răspuns:

Da, daca sunt alune CRUDE, nu prajite.

Cu ce mai poti inlocui carnea : caju, migdale, nuci, alune ( toate crude ), oua, linte, naut, fasole, mazare

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dragos24):

Nu poti deloc s-o inlocuiesti bine cu "soia".

Soia = proteina de proasta calitate, cu o gramada de estrogeni. Sa nu mai spun ca are 14 aminoacizi in loc de 20 cat are carnea.

| bleakk explică (pentru Cosmin86):

Cand spui crude, la ce te referi, unde se gasesc alune crude?

| Cosmin86 a răspuns (pentru bleakk):

In piata sau la taranii care vand alune de padure.

| JohnnyBi a răspuns:

Nuci>alune/arahide, dar carca de calorii. gen de la 100g ai cam 700 calorii.si nu sunt proteine complete