| Maximillian a întrebat:

Alergatul pe loc te ajuta sa dai jos stratul adipos de pe burta, abdoment etc? Argumentati!(Funda),(Nu vreau site-uri, puteti da coppy-paste, dar NU vreau site-uri)

Răspuns Câştigător
| Saveryo a răspuns:

Eu alerg altfel...
Punctul A-B. Spre exemplu: Cluj-Dej ...aleg traseul si cat timp imi ia atata fac.
In general alerg 100 km odata avand in vedere ca particip la Maratonuri internationale gen: Maraton Du Sahara unde se alearga 327 km

Pentru amator este indicat sa iti alegi punctul A-B si sa il respecti. Nu te abate de la ruta si alege o ruta cu multa urcare si putina coborare.
Vei ramane uimit sa auzi ca e mai greu sa cobori, da ai auzit bine e mai greu sa cobori deoarece oasele tibiene si cartilagiile caso vor suporta un soc foarte mare si vei depune un efort imens.
Atentie! La vale mergi mai incet! Ai tendinta sa bagi tare dar cand ajungi jos iti dai seama ca ai dureri cumplite...
Daca alergi in parc s'au pe teren de fotbal poti folosi incaltaminte sport normala daca alergi in mare parte pe asfalt va trebuii sa alergi cu incaltaminte Running!
De preferat Diadora sau Nike
Nu marii viteza niciodata alearga constant sufla aerobic adica trage pe nas expira pe gura...
Alearga cu barbia sus, coloana dreapta si baza alergatului consta in incalzirea dinainte de alergat. Intinderea ligamentelor incalzirea muschiilor. Cel putin 10 minute de incalzire.
Daca muschii sunt incalziti vei avea parte de un Jogging relaxant si nu veo obosii.
Incearca sa alergi singur si pe muzica, ritmul muzicii te va ajuta sa alergi constant. Evita zonele poluate deoarece ai nevoie de aer curat.
Inspira maxim in piept des ca sa incarci plamanii cu oxigen si sa dai sangelui oxigen care ajunge in sange si la creier.
Un creier oxigenat te va ajuta sa dai randament bun si rezultate impecabile.
bafta si daca ai nevoie de mai multe sunt aicia!

8 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

In mod normal da, insa acum ca a venit primavara e mai fumos sa-ti faci un traseu in afara orasului de 10 - 20 km, iar tot pentru ceea ce te intereseaza pe tine, ai putea incerca cateva exercitii fizice bine facute, care, cu siguranta te-ar ajuta la tonifierea grupelor musculare.

| Saveryo a răspuns:

Nu, trebuie sa alergi cu o viteza constanta si in mare parte la deal ca sa dai jos stratul de grasime. Va trebuii sa incepi cu putin si ajungi la mai mult (o distanta mai mare) Atuncia cand simti ca nu mai poti si cazi jos atuncia bagi mai tare, te va arde tot corpul vei amortii dar atuncia dai jos stratul de grasime.

| Maximillian explică (pentru Saveryo):

Am rezistenta, am mai practicat si in trecut. Cat timp pe zi trebuie sa alerg?

| Maximillian explică (pentru Saveryo):

OK....Ma ajuta mult raspunsul tau, dar eu vreau sa dau jos stratul adipos de pe burta, abdomen etc.Stratul ala nu e in cantitati mari, chiar mic. Intrebarea mea este: cat timp sa alerg pe zi?(30 min, 1 ora etc)

| Saveryo a răspuns (pentru Maximillian):

Nu superior la 60 minute. Masoara cat ai alergat intr-o ora.
INCEARCA sa masori partida de Jogging in Chilometrii nu in timp asta tot explic.
Poti fugii 9 ore daca faci doar 9 km...
Incearca sa alergi Ruta A-B sa zicem 10 15 km si nu conteaza timpul parcurs si acea distanta sa o parcurgi cu succes. Nu te cronometra in timp cronometreazate in distanta.
Pentru abdomen baga abdomene normale, urcate pe o bara gen batator de covoare lasti capul in jos si picioarele pe bara si fa abdomene asa. Corpul si barbia drepte. Iti vei sculpta un abdomen ca alui da Vinci...

| Saveryo a răspuns (pentru chelstone):

Da, din pacate acest an am abandonat ...am avut carne vie la ambele picioare

| Saveryo a răspuns (pentru Maximillian):

Eu alerg altfel...
Punctul A-B. Spre exemplu: Cluj-Dej ...aleg traseul si cat timp imi ia atata fac.
In general alerg 100 km odata avand in vedere ca particip la Maratonuri internationale gen: Maraton Du Sahara unde se alearga 327 km

Pentru amator este indicat sa iti alegi punctul A-B si sa il respecti. Nu te abate de la ruta si alege o ruta cu multa urcare si putina coborare.
Vei ramane uimit sa auzi ca e mai greu sa cobori, da ai auzit bine e mai greu sa cobori deoarece oasele tibiene si cartilagiile caso vor suporta un soc foarte mare si vei depune un efort imens.
Atentie! La vale mergi mai incet! Ai tendinta sa bagi tare dar cand ajungi jos iti dai seama ca ai dureri cumplite...
Daca alergi in parc s'au pe teren de fotbal poti folosi incaltaminte sport normala daca alergi in mare parte pe asfalt va trebuii sa alergi cu incaltaminte Running!
De preferat Diadora sau Nike
Nu marii viteza niciodata alearga constant sufla aerobic adica trage pe nas expira pe gura...
Alearga cu barbia sus, coloana dreapta si baza alergatului consta in incalzirea dinainte de alergat. Intinderea ligamentelor incalzirea muschiilor. Cel putin 10 minute de incalzire.
Daca muschii sunt incalziti vei avea parte de un Jogging relaxant si nu veo obosii.
Incearca sa alergi singur si pe muzica, ritmul muzicii te va ajuta sa alergi constant. Evita zonele poluate deoarece ai nevoie de aer curat.
Inspira maxim in piept des ca sa incarci plamanii cu oxigen si sa dai sangelui oxigen care ajunge in sange si la creier.
Un creier oxigenat te va ajuta sa dai randament bun si rezultate impecabile.
bafta si daca ai nevoie de mai multe sunt aicia!

| Sabau_Alex_1997 a răspuns:

Poti alerga pe loc foarte rapid si sati aduci genunchii pe la coapse ( preferabil sa tii mainile la o distanta echitabila si sa incerci sa le atingi, dar nu uita sa o faci cat poti de repede si de sus ). Bafta