| Hitek a întrebat:

Am 1,95 si in jur de 70-80 de km si sunt destul de slab in brate si vreau sa ma apuc sa fac sport. Imi puteti recomanda ce greutati sa cumpar, un program bun si o alimentatie buna ca sa cresc masa musculara?

Răspuns Câştigător
| hgcl a răspuns:

Nu ai nevoie de greutatile tale de acasa ca sa faci muschi. Daca ai acces sa mergi la o sala de sport, nu ezita sa o faci.
Acolo vei gasi un personal experimentat care te va puta ajuta mai mult decat te ajuta raspunsurile noastre. Vei avea la dispozitie apartate profesionale.
Iar daca nu ai accesul la o sala de sport, ti-ar trebui o banca regalbila care o poti folosi pentru piept, umeri, triceps. O bara olimpica, 2 gantere reglabile si discuri de la 2, 5 kg pana la 15 maxim 20 de kg, mai grele nu are rost sa iti cumpreri pentru esti la inceput. Si daca chiar stai asa bine cu banii poti sa iti cumperi si un aparat multifunctional. Cand te pregatesti acasa intervine o alta problema, corectitudinea exercitiilor, daca ai avea cu cine sa te pregatesti o vreme pana inveti sa executi corect exercitiile. Pana la urma si americanii se antreneamza prin garaje, deci nu-i nici o problema si nu vad de ce nu ai avea rezultate daca ai un minim de ustensile la dispozitie.
Alimentatia sa fie una bazata pe proteina si carbohidranti.
Daca vrei masa musculara va trebui sa consumi mai multe calorii decat corpul tau are nevoie, dar sa nu igori proteinele pentru ca ele te vor ajuta sa pui masa musculara.
Iar programul depinde de cate zile vrei sa te antrenezi.

2 răspunsuri:
| funnnyman32 a răspuns:

Salut! Daca vrei sa-ti cumperi greutati cumparati un set pana in 50 de kg. O iei treptat de la greutati mici pana ajungi sa ridici fara probleme 25-30 kg brat si dupa tot asa. Dar cel mai bine este sa te duci la sala sa faci cu un instructor man, el stie cel mai bine ce trebuie sa faci, asa cu sfaturi poate le urmezi poate nu. La sala te invata cum sa faci daca e si instructor bun vei avea rezultate, a si alimentatie sa mananci carbohidrati si proteine cam la toate mesele zilnice, bafta si trage tare!

| alin100 a răspuns:

Eu iti recomandd sa mergi la sala, deoarece acolo ai tot ce iti trebuie:aparate, greutati, instructori, si mai inveti cate ceva.Iti faci un program de masa musculara cu maxim 8 repetari fiecare serie.Prima zi lucreazi:spate+biceps, a doua zi lucrezi:piept+triceps, iar a treia zi lucrezi picioarele, dar antrenamentele trebuie sa fie foarte intense.Mananca multa carne,oua,branza,lapte,migdale,quinoa,paste, cartofi, orez, fructe si legume, astfel incat sai ai 2 g proteina per kg si 4 g carbohidrati per kg. Spre exemplu, daca greutatea ta este de 70 de kg, va trebui sa mananci 140 g proteine si 280 g carbohidrati.Succes!