| ionutz_7222 a întrebat:

Am 15 ani si merg de doua saptamani la sala de forta alti imi zic ca nu e bine sa merg an fiecare zi dar eu merg asa luni, marti, muercuri, joi, la sala si vineri, sambata si duminica liber

3 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Ce sa zic e bine si asa, insa eu daca as fi in locul tau m-as duce asa luni, miercuri, vineri, duminica, adica o pauza la fiecare zi, sau pauza la 2 zile de antrenament. pentru ca s-ar putea ca joi ultima zi sa fi prea obosit si sa nu prea dau randamant.
Stai linistit e buna sala la varsta ta, insa sa nu te antrenezi cu greutati mari, merge un 10, 12 kg gantera, si 15 17 haltera, in rest flotari, genuflexiuni, etc etc, adica depinde si de inaltimea ta, daca esti inalt atunci poti sa tragi cu greutati mai mari!

| Primo a răspuns:

Deci uite nu pot sa spun ca am multa experienta in culturism am 16 ani ma duc de 2 luni la sala dar am prins ceva. Programul nu e chiar bun, nu lasi muschiul sa creasca. Uite iti dau programul meu Luni : Piept+Triceps Marti: Pauza Miercuri: Picioare+Umeri Joi: Biceps+ Spate Vineri : Pauza Simbatatongueiept+Triceps Duminica: la alegere pauza sau poti face biceps cu spate ( apropo de abdomene poti face dupa fiecare antrenament cite 3-4 serii). Oo si nu asculta de astia care zic ca virsta nu e buna e perfecta acum te dezvolti cel mai mult

| ftw a răspuns:

1º varsta la care te duci la sala nu e buna
2º prea multe zile
Daca stai mai mlt de 1ora si 30min e prea mlt. daca e sa te duci du-te 2 sau 3 zile pe saptamana de ex luni miercuri si vineri asa fac ipauza cate o ziwinking (e mai bine asa) bft