| 20noiembrie a întrebat:

Am 18 ani (sun baiat) si sunt mic de inaltime si cineva mi-a spus ca daca ma apuc de sala si practic culturism cu regularitate pot sa ma cresc brusc pana ela 21 cativa centimetri. Acum, as vrea sa-mi spuneti cei care ati mers la sala sau a tras de fiare daca e posbil sa mai cresc vreo cativa cm daca merg a sala si iau s niste suplimente daca pot sa mai cresc asa cat de cat?
PS: Am 1 m 60. Va multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hai se destramam un mit, inaltimea e cam 80% factor genetic si mediu, dar mediu in primi hai 5, 6 ani de viata, apoi totul tine de genetica, baietii cresc pana la 20 de ani dar putin, iar sportul nu te creste in inaltime, nici mancarea e prea tarziu, asa cum chelia, bolii genetice nu pot fi oprite asa nici inaltimea, si eu am inaltimea ta stiu ca e un complex dar singura modalitate e operatia la genunchi, pastile cu hormoni fac mult rau si da nu hormonul de crestere te inalta si multi hormoni de care nici nu stim momentan ca adn e extrem de complex abia am codificat o mica parte din el supriza mare e greu sa intelegi complexitatea la orice fiinta suntem unicati

| RAY a răspuns:

Te rog mult daca poti apucate de sala pentru sanatatea ta nu pentru ca sa te placa fetele nu pentru inaltime, pentru tine ca parte a evolutiei personale a ta, fa cardio, culturism, karate