| klau95 a întrebat:

Am febra musculara la piept, gat, si unii muschi ai spatelui.
Trebuie sa mananc multe proteine cand am febra musculara? Conteaza nutritia in momentu acesta?

4 răspunsuri:
| joe2011 a răspuns:

Faci febra din cauza efortului si inseamna ca antrenamentul din ziua precedenta a fost mai intens ca ultimul (pentru cultura ta generala mykaella) si trebuie sa mananci mereu bogat in proteiine, fibre etc. daca vrei schimbari in viata(si ma refer la musculatura)

| TheBoxer a răspuns:

Febra musculara apare atunci cand muschii progreseaza atunci cand faci un pic de efort in plus cu ceea ce esti obisnuit zilnic... poate ai fost la fotbal si ai alergat mult sau ai facut flotari ...nu conteaza nutrite si trece de la sine timpul nu se poate preciza ex la mine 100 de flotari intr-o zi febra 1 zi 5 ture de mersu piticului in 200mp o saptamanalaughing

| MykaEella a răspuns:

Pai,nu am auzit de faptul ca ar conta nutritia
Faci febra musculara din cauza ca ai facut sport fara incalzire si pentru ca nu ai respirat corect, o sa-ti treaca de la sine

| MykaEella a răspuns:

Nu vreau sa ma cert cu nimeni si tu ai dreptatea ta dar, draga mea ai auzit de acidul lactic, acesta este reponsabil pentru durerea musculara si apare din cauza respiratiei incorecte.In anumite conditii aportul de oxigen nu este suficient pentru transformarile intense ale glucozei. In acest caz, muschiul este obligat sa apeleze la un al doilea tip de respiratie, si anume cel anaerob, care are loc in absenta oxigenului. Acest lucru demnstreaza ca toate organismele care utilizeaza oxigenul in respiratie au fost candva anaerobe, precum majoritatea bacteriilor. In acest caz, produsii care se formeaza sunt acid lactic, dioxid de carbon si energie, dar in cantitate mai mica decat in cazul respiratiei aerobe. Pe langa faptul ca aceasta respiratie este mai putin eficienta, ea duce si la acumularea acidului lactic. Cand acidul lactic este produs, acesta se descompune in ionul lactat si ionul de hidrogen. Ionul de hidrogen este factorul negativ, acidul din structura acidului lactic care interfereaza cu semnalele electrice din nervi si tesutul muscular. El este responsabil de senzatia de arsura resimtita in timpul efortului.