| Alexandru_Gavrila_1993 a întrebat:

Am inceput sala de 2 sapt, sunt mai plinut si am niste proteine daca le iau raman tot asa plinut sau creste masa musculara si scade grasimea? care stie

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Daca iei proteine o sa te ingrasi mai mult dar o sa pui mai repede masa musculara, fa vreo 2-3 ani de sala pentru masa musculara si dupa aia apucate de definire.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Adrianetc):

De la proteine nu te ingrasi ci de la carbohidrati

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. ce proteine ai concret, numele si firma

2. ce alimentatie ai?

| Alexandru_Gavrila_1993 explică (pentru Cosmin86):

Redis super protein r 90
nu am un plan de alimentatie mananc mancarea gatita de acasa fara grasimi fara prajeli si incerc sa mananc cat mai putina paine. Daca miai putea da un sfat de o alimentatie ar fi bine. Am 1.80m si 90 kg

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alexandru_Gavrila_1993):

1. redis e cea mai proasta firma de suplimente, decat sa iei faina aia indulcita cu aspartam mai bine cumperi suplimente adevarate ( muscletech, dymatize, ON, gaspari, etc. )

2. Ia si niste dextroza si le combini imediat dupa antrenament ( daca iei doar proteina pura o sa fie descompusa pentru energie, e ca si cum o arunci pe geam )

3. Programul alimentar e cel mai important.

Pe scurt :

4-5 mese pe zi, proteine la fiecare masa

carbohidrati DOAR dimineata si la masa post-antrenament, atat

| Adrianetc a răspuns (pentru Alexandru_Gavrila_1993):

Nu-ti lua nimic de la redis.e o firma de 2 bani, ia ceva gen pro nutrition.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la proteine nu slabesti, dar sunt bune pentru dezvoltarea masei musculare.

| Gabitzu246 a răspuns:

Nu mai lua proteine, iti ataca ficatul si stai tu linistit ca nu te vei face mscul feroce peste noapte.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Inseamna ca tu ai deja ficatul PRAF, pentru ca de ani de zile consumi zilnic proteine.

Documenteaza-te ce sunt proteinele si apoi o sa intelegi cum iei zilnic.

Pana atunci, abtine-te sa spui prostii

| Gabitzu246 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bai copile proteinele pe care le iei natural din mancare sunt altceva ele vin in doze mici, iar proteinele de care vorbesti tu vin in proportii mari si ficatul nu le poate face fata, nu ma invata tu pe mine despre culturism si despre alimentatie ca nu ti-ai gasit prostu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Cred ca am mai multi ani de studiu in domeniu ca tine.

Dar trecem peste, o portie de proteina din cutie are 30 de gr de proteine, adica echivalentul a 150 de gr de piept de pui. Ca mananci un piept de pui sau iei o cupa dintr-o cutie ( in cazul asta ), e FIX acelasi lucru.

Nu te pune nimeni sa bagi toata cutia odata in tine, iei cat sa completezi ce-ti lipseste din alimentatie ( de-aia se numesc "supliemente", ca suplimenteaza ).

| passarisMB a răspuns:

Proteinele nu te ajuta sa slabesti.incepe sala fara a le consuma excesiv(mai indicat este sa le iei din alimentatia ta zilnica:lactate, oua, carne). dupa ce incepi sa arzi grasimile poti sa iei si ceva proteine din comert, dar nu's prea bune.eu unul nu le-as folosi niciodata, le consider chimicale. foloseste o alimentatie sanatoasa

| Veleno1 a răspuns:

Cu un antrenament bun, super protein-r si o alimentatie vei slabi, nu lua in seama raspunsurile de mai sus, bafta!