| AlbertoMadalin17 a întrebat:

Am o întrebare legată de alimentația mea.
Am 18 ani 1.68 și 58 kg vreau sa ma pun pe creștere musculară, cam câte calorii trebuie sa consum? Sa ma pun pe surplus? Antrenorul meu mi-a sugerat menținere și antrenament dar eu totodată vreau sa cresc și in kg și dacă ma pun pe menținere caloriile sunt 2.000 și îmi va fi foame, nu vreau nici sa acumulez multă grăsime dar am o luna de când stau pe 2.300 kcal și nu cresc in kg.
Antrenamentul meu este acesta:

Luni-spate, biceps
Tracțiuni 3x7
Tracțiuni hectometru 3x10
Ramat cu bara larg 3x15
Ramat cu bara scurt 3x15
Flexi biceps 3x10
Flexi ciocan 3x10
Flexi cu bara lunga 3x10

Marți-piept,triceps
Flotări diamant 3x10
Împins gantere plan înclinat 3x10
Împins gantere plan drept 3x10
Fluturari gantere 3x10
Flexi triceps din aplecat 3x12
Flexi triceps cu o gantera 3x12
Flotări pentru triceps pe banca 3x12

Miercuri-pauza

Joi-spate,biceps
Tracțiuni 3x7
Tracțiuni hectometru 3x10
Ramat cu bara larg 3x15
Ramat cu bara scurt 3x15
Flexi biceps 3x10
Flexi ciocan 3x10
Flexi cu bara lunga 3x10

Vineri-umeri,trapez
Presa Arnold 3x10
Ridicări gantere umeri pe banca 3x15
Fluturari laterale 3x10
Fluturari laterale din aplecat 3x10
Ridicat din umeri pentru trapez 3x20
Sâmbătă-pauza
Duminica-lovituri la sac 1h

Răspuns Câştigător
| PringAloe a răspuns:

Foloseste formula asta, kg x 2.2 x 14-16, (14 = sedentar, 15 = activitate usoara, alergat etc, 16 = sport de performanta, sala 5-6 ori pe zi) dar eu iti recomand sa incep cu 15 respectiv 58x2. 2x15 = 1914 calorii ai tu nevoie ca sa iti mentii greutatea, in cazul in care vrei sa pui in greutate adaugi 300-500 calori in plus, daca tuspui ca in fiecare zi stai in 2300 calorii si nu cresti in kg sunt 2 variantele pentru care nu cresti in greutate, ori nu consumi 2300 calorii ori consumi multe calorii prin antrenamente si nu iti ajung pentru a creste in greutate, eu m-am luat dupa formula asta, acum 2 ani aveam 63kg cu 1. 84cm la varsta de 21 de ani, deci eram slab rau, piele si os, timp de 3 luni am mancat ca spartul incercand sa atig 2500 calorii si am ajuns sa am 70 de kg in timp ce faceam si antrenamente de 3 4 ori pe saptamana, acum am 80kg si merg la sala de 4-5 ori pe saptamana si imi ia cam o ora sa fac tot ce am in plan, ca sa cresti in greutate si sa nu pui mult tesut adipos(grasime) este important sa consumi alimente cu grasime si zahar redus, incearca sa consumi fibre, proteine, carbo sanatosi, nu zic sa nu consumi deloc grasimi, si grasimile au rolul lor, eu spre exemplu incerc sa-mi ating 150g proteina pe zi, un maxim de 65g de grasimi pe zi si cam 300 g de carbo, astea sunt valorile pe care le folosesc eu la greutatea si activitatea pe care o am, si ca procent ed grasime am undeva la 13-14%.

| PringAloe a răspuns (pentru PringAloe):

Ah si daca nu vrei sa iti fie foame, mananca alimente bogate in fibre, ele taie din foame (ovaz, legume proaspete gatite, sau legume mexicane, rondele din orez expandat, paine integrala etc) mai pe scurt alimente cu fibre.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cam stupid antrenamentul... e primul lucru pe care ar trebui sa-l schimbi.

| Andreiomul a răspuns:

Păi, presupun că ai putea să crești caloriile undeva la 2700-3000, încerci așa o vreme și vezi cum te simți și dacă mai trebuie mai adaugi sau mai scazi, e și în functie de metabolism din ce știu. Dacă ești ectomorf încerci un surplus caloric, dacă ești mezomorf mănânci potrivit, și dacă ești endomorf evident încerci un deficit caloric.

| marianandreas8 a răspuns:

Ba e o shaorma la baneasa