| EuStefano1994 a întrebat:

As dori sa încep sa merg la sala și as vrea sa știu dacă pot sa îmi fac un corp cu mușchi, care sa arate bine, fără sa iau proteine sau alte substanțe. Pentru ca nu vreau sa consum asemenea substanțe(sau cum s-or numi ele). Se poate face un corp frumos cu abdomen și altele fără a consuma asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Seby1994 a răspuns:

Depinde de tipul tau somatic. am pus aici cele 3 tipuri somatice. uitate pe ele si vezi din care ti faci parte.
Ectomorf

Structura osoasa mica (Incheieturi si oase subtiri)
Brate si picioare lungi si subitiri
Umeri ingusti
Solduri inguste
Grasime corporala scazuta
Hiperactiv
Nu e predispus nici la crestere in masa musculara nici la depozitarea de grasime

Mezomorf

Structura osoasa medie
Trunchi puternic
Umeri lati
Solduri inguste
Nivele mici de grasime corporala
Predispus la cresterea in masa musculara dar nu si la depozitarea de grasime

Endomorf

Structura osoasa mare (Incheieturi si oase groase)
Solduri late
Multa grasime coporala
Predisus la depozitarea de grasime
Daca esti ectomorf ca si mine atunci crede-ma mai bine iei niste proteine (protein-r) fara creeatina. dar chiar si fara proteine o sa cesti in masa musculara dar mult mai greu. bafta

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De miloane de ani toate animalele de la dinozarului rex la maimuta din noi am facut muschi prin alergare,ridicare de animale,vanatoare fara suplimente,in mod clar poti fara otrava corpul nostru e exact ca unei pisici,leu,tigru, cimpanzeu etc
dar ai nevoie de mult efort fizic si proteine, grasime, legume, fructe adica mancare neprocesata de om
s-a dovedit stiintific ca suplimentele nu ajuta deloc corpul uman pentru ca corpul uman nu-i adaptat la ele

| Cosmin86 a răspuns:

NU

proteine = MANCARE

Daca nu consumi proteine => stai nemancat => MORI.

Daca mori, nu pui muschi, chiar pierzi tot ce ai pana raman doar oasele.

Pune mana pe o carte si vezi ce sunt proteinele, copil mic.

| Wehes a răspuns:

Proteine = mancare.
Si tu nu vrei sa ''consumi''
Ce mananci? noroi sau?

| DisturbeDd a răspuns:

Da SE POATE! bine acum depinde si de corpul tau cum a zis si seby, daca e sa nu te avantajeze va dura mai mult dar se poatetongue

| qwerty1234 a răspuns:

Proteinele sunt bune! Ele sunt prezente in fiecare aliment pe care il consumi, adevarat ca in majoritatea sunt in cantitati foarte mici, poate chiar infime... de aceea proteile(praful ala pe care nu vrei sa il iei) si alimentele care contin multe proteine costa mult, pentru ca sunt bune pentru muschi si pentru sanatatea ta in general. Nu le confunda cu steroizii, e o diferenta uriasa intre ele. De ce crezi ca e asa scump sa mananci sanatos 100%? pentru ca trebuie sa consumi multe proteine, din diferite surse(adica din alimente normale, nu praf). proteinele=bun pentru corp steroizii=bun pentru muschi, rau pentru inima. daca poti du-te la un medic nutritionist si o sa vezi ca o sa iti spuna cam ceea ce ti-am spus eu.