| TPUşiUPT1 a întrebat:

As putea sa mai cresc in inaltime? Am 18 ani,sunt baiat,am 1, 74m,mama are 160, tata 170.Stiu ca sunt slabe sanse sa mai cresc si ca am parintii scunzi dar totusi as vrea sa mai incerc orice modalitate de a mai creste putin.Accept orice sfaturi personale,mituri, etc. chiar daca sunt absurde.

Răspuns Câştigător
| mihaibratu2000 a răspuns:

Salut,sunt sportiv de performanta(10 ani de volei la activ)si iti spun din propria experienta ca nu conteaza neaparat ce inaltime au parintii, conteaza si parintii parintilor tai, infine exita modalitati de a te mai intalta dar mai tarziu o sa ai mari proble cu oasele si ficatul (de la farcovit coplexul de minerale acizi b12 etc)repet nu recomand poti face boli ff grave blocaj renal daca nu bei foarte multa apa.In general baietii cresc pana la 21 de ani tu ai 1.74m o sa mai cresti maxim 2-3cm
FUNDA>?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai cresti. pe la 15-16 ani, ti se opreste cresterea... Ok acum multi zic ca mai cresti in inaltime pana la 21 de ani, dar e prostie doar in cazuri rare, si maxim 1, 2 cm
Inaltimea este influentata de genetica dar nu numai... Tata are ~185~ si un pic, bunicii de pe ambele parti 1, 75, cam toti verisorii peste 1, 80 iar eu am 1, 65cm Bag ceva in el de genetica