| Fernando9Torres a întrebat:

As vrea sa încep sa merg la sala, ceva sfaturi? Voi ce program aveți? Eu m-am gândit minim 2-3zile/săptămâna sa merg. Nu vreau un corp "mare" gen a lu Dorian Popa(singurul exemplu ce mi-o trecut prin cap) vreau doar sa îmi "formez" mușchii. Sincer vreau sa știu cam cum decurge o zi acolo, ce trebuie sa ai la tine pentru ca o sa fie prima data happy

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu crezi ca-ti faci un corp "mare" DOAR cu sala?

Doar cu sala, nu o sa ai un corp mare nici dupa 30 de ani de antrenamente.

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Pentru inceput 3 zile pe saptamana este super suficient, deci sugerez sa nu depasesti (de fapt cred ca nici nu o sa poti mai mult cand se va instala febra musculara pentru prima data).Ia la tine o sticla de apa la 1L si un prosop. Eventual daca ai si o pereche de manusi de antrenament. Iarasi, incaltaminte de schimb pentru ca nu te vor lasa inauntru ce cea de strada.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dacă esti începător, n-ai nevoie de exercitii si antrenamente/ zile, speciale pentru fiecare grupa in parte, de exercitii de izolare și rahaturi pentru intermediari. Esti începător si punct. Tot ce trebuie sa faci este sa te antrenezi de 2-3 ori pe saptamana in stilul full body cu exercitii compuse si nimic mai sofisticat. Genuflexiuni, fandari, ridicari pe varfete, îndreptări, tractiuni priza largă si neutră, împins, flotari la paralele si niste crunch-uri la abdomene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sincer as fi vrut sa pot deschide borcane de muraturi si conserve fara ustensile... dar nah sala e cel mai plictisitor lucru. Asa am mers eu de 3 ori intr-o saptamana si m-am plictisit groaznic desi am reusit chinuindu-ma sa desfac o conserva. Posibil si tu sa te plictisesti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu fac deja de peste 10 ani si tot nu m-am plictisit... bine, fac si lupte in paralel big grin

Invata sa te antrenezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorian Popa mare? laughing asta a fost o glumã foarte bunã.
Vointã trebuie sa ai doar, eu fac full body de 2 ori pe saptãmânã + cardio cu greutati in zilele libere.

| SMH a răspuns:

Asta e programu meu:

Ziua 1
** Flat Dumbbell Bench Press **
3 seturi 3-5 repetari

** Incline DB Bench Press **
3 seturi 5-8 repetari

** Seated Dumbbell Press **
3 seturi 8-12 repetari

** Decline Barbell Bench Press **
3 seturi 10-15 repetari

** Cable Overhead Triceps Extension **
3 seturi 10-15 repetari

** Lateral Dumbbel Raise **
3 seturi 10-15 repetari

** Incline DB Raise **
3 seturi 10-15 repetari
Ziua 2
Romanian Deadlift **
3 seturi 3-5 repetari

** Pull Up ** la aparat daca nu poti normal
3 seturi 5-8 repetari

** Seated Cable Row **
4 seturi 5-8 repetari

** Wide Lat Pulldown **
3 seturi 8-12 repetari

** Cable Face Pull **
3 seturi 10-15 repetari

** Incline Dumbbell Curl **
3 seturi 10-15 repetari

** Standing Cable Row **
3 seturi 10-15 repetari

** Lateral Curl **
3 seturi 10-15 repetari

Ziua 3

** Barbell Squat **
3 seturi 3-5 repetari

** Stiff-Legged Deadlift **
3 seturi 5-8 repetari

** Lunges **
4 seturi 5-8 repetari

** Leg Press **
3 seturi 8-12 repetari

** Leg Extension Machine **
3 seturi 10-15 repetari

** Seated Leg Curl Machine **
3 seturi 10-15 repetari

** Seated Calf Raise Machine **
3 seturi 10-15 repetari

Ai grija sa te odihnasti cum trebuie, sa mananci destule proteine.
Proteinele le gasesti in carne.
Mananca dimineata 3 oua cu ceva garnitura
la pranz ceva snacks
dupa masa pui/curcan/vrabioara cu cartori sau orez
seara la fel. poate ceva peste
inainte de culcare eu beau iaurt grecesc. cu juma e ora o ora inainte.

Cel mai important e sa faci exercitiile corect.
Bafta!

| Fernando9Torres explică (pentru SMH):

Am înțeles ca sunt și ceva antrenori de fitness ce ce învață să faci exerciții și altele... Cu aia care ai fi faza? Trebuie plătiți separat sau întra în abonament?

| SMH a răspuns (pentru Fernando9Torres):

Platiti separat. Te ajuta, iti arata si pe gratis, dar nu stau dupa tine. Si de la un moment dat se uita urat. Uita-te pe net la fiecare exercitiu in parte. Primele 2 saptamani iti recomand sa exersezi sa le faci corect. Nu conteaza cate seturi si repetari. Fa-le corect.
Si daca ai bani, plateste un antrenor sa te indrume dupa alea 2 saptamani in care ai facut singur. Sa regleze tot ce mai e de reglat.