| AnnaBebitza a întrebat:

as vrea un fund mai mare si in acelasi timp sa nu ma ingras la burta...din ce stiam eu se poate obtine prin exercitii fizice ca am vazut multe fete super tonifiate care se vede ca arata bine datorita sportului, nu aveau cum sa fie asa de la mama natura, de fapt nici o persoana sedentara si care mananca prostii nu poate arata asa. dar cum se obtine? punand masa musculara? am citit undeva ca muschii ajuta si la arderea grasimilor, adica poti sa stai degeaba tot arzi grasimi, daca pun muschi in zona fundului nu inseamna ca si slabesc daca ard grasimile? eu as vrea sa il am mai mare..cum sa fac? sport alimentatie si concetrat proteic?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Vrei sa spui genuflexiuni cu bara, impins la presa si fandari.

si de 2 ori pe saptamana, in niciun caz in fiecare zi!

Mai documenteaza-te si tu inainte sa spui prostii.

72 răspunsuri:
| BadGirL17 a răspuns:

Ca sa ai fundul mare e de ajuns doar exercitii...slabirea e aparte/
dar pentru a avea fund mare trebuie exercitii fizice...
dar si daca doresti sa slabesti trebuie sa faci exercitii cardio, adica alergari, sarituri cu coarda si altele...si sa bei 2 litri de apa pe zi...

pentru a avea fund mare:
https://www.youtube.com/......tps?/watch
daca cunosti limba rusa...

| BadGirL17 a răspuns:

Toate femeile isi doresc un fund sexy, bombat, tonifiat. Din pacate insa, mama natura nu a fost generoasa cu toate reprezentantele sexului frumos. Asa ca acelea care va doriti sa dobanditi un fund rotund, apetisant, trebuie sa stiti ca exista o conditie... sa va intariti si modelati muschii fesieri.

La nivelul solului. Asezate, picioarele intinse in fata, spatele drept, miscati-va de pe o fesa pe cealalta, in timp ce bratele le tineti lipite de corp. Faceti aceste miscari de 30 de ori. O alta varianta asemenatoare este: tot asezate pe jos, strangeti picioarele aproape de talie, ruland de asemenea de pe o fesa pe alta, in timp ce va tineti de genunchi (25 de ori).
Sprijiniti-va de o masa sau un perete. Pentru inceput stati drepte, intindeti un picior ramaneti asa cateva secunde, dupa care reveniti fara sa atingeti solul si reincepeti. Procedati la fel si cu celalalt picior, de 20 de ori pentru fiecare. O alta varianta ar fi sa mentineti piciorul la 90 de grade si sa efectuati cate 10 miscari circulare, usoare, cu fiecare membru inferior.
In genunchi. Cu mainile ridicate in fata, perpendicular pe trunchi, va asezati pe rand in dreapta si in stanga gambelor. Dupa care va ridicati la loc si iar va asezati, dreapta stanga, de aproximativ 50 de ori, in cate doua trei serii. In viata de toate zilele, muschii fesieri sunt in general putin solicitati. Totusi, este atat de usor sa ii faceti „sa munceasca":
Mersul pe jos. Incercati sa mergeti pe jos ori de cate ori aveti ocazia si cat mai mult. Incordati-va muschii fesieri si calcati apasat.
Urcati scarile. Niciun exercitiu nu este mai potrivit pentru fund decat urcatul scarilor. Incercati sa urcati doua cate doua, un pic mai incet dupa care din ce in ce mai repede, apasand bine pe talpa.
Plimbarile la munte. Nu numai ca va relaxati, dar topesc grasimile si mai mult decat atat tonifica fesierii. Urcand si coborand fara oprire solicitati in permanenta si in mod variat muschii feselor. O plimbare de 60- 90 de minute pe zi, fara a exagera cu viteza, este de ajuns.

| Anablondyi a răspuns:

Baga in fiecare zi bicicleta! 1 ora si apoi vreo 30-50 genoflesiuni. fund ferm garantat.gandeste-te logic cam care sunt exercitiile pentru fesieri si picioare, ca doar nu lucreZi abdomenul pentru fesieri! bafta si pupici.pana la vara o sa arati super daca faci ce ti-am zis eu.dar vezi sa faci in fiecare zi! Si fara sucuri si saorma!

| alyn9833 a răspuns:

Aici o sa gasesti ceea ce vrei : http://www.getfit.ro/......sieri.html

| Cosmin86 a răspuns (pentru BadGirL17):

Nu ai fost in stare sa gasesti ceva in engleza sau romana?

chiar e asa de greu sa cauti pe youtube sau google? Ce naiba, si un analfabet s-ar fi descurcat mai bine.

Si cel mai bun exercitiu este : GENUFLEXIUNI CU HALTERA, nu prostiile alea la saltea din clipul ala rusesc de 2 bani.

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Eu vreau sa-ti recomand cu toata increderea KANGOO JUMPS-eu il practic de 4 luni si am reusit sa-mi modelez frumos intreg corpul!

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Mersi...ce greutate ar trebui sa aiba haltera? si cam cate seturi si repetari de fiecare set ar trebui sa fac?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

12-15 repetari / serie. ocazional mai faci si serii de 6-8 repetari.

Cam 4 serii la fiecare exercitiu.

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Si cam ce greutate ar trebui sa aiba haltera... fandarile daca le fac cu greutati de 2 kg fiecare e ok?

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Si fandari laterale sau fandari in fata?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Ambele. Eventual poti sa faci la antrenamente diferite ( la unul fandari in fata, la altul in lateral ).

Oricum nimic nu e batut in cuie, programul ti-l schimbi si ti-l adaptezi la nevoile tale, nu exista un program "standard", totul este individualizat.

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Am gasit pe youtube cum se fac exercitiile astea. http://www.youtube.com/watch?v=2R_JZ5C4QBA si http://www.youtube.com/watch?v=tC_8xxGHstY. Sunt corect executate? intreb ca as vrea sa le fac corect, n as vrea sa gresesc cu nimic.

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Am inteles.o sa mai schimb...si ce greutate ar trebui sa aiba bara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Da, le face corect, Bianca are multa experienta in sportul asta.

Ti-am zis, alegi o greutate cu care poti intre 12-15 repetari. Incearca intai cu bara goala.

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Ok..multumesc mult...deci exercitiile astea as vrea sa le fac sa mi maresc masa musculara in zona aia...in schimb daca vreau o talie mai subtire si un abdomen mai tonifiat, dar fara sa pun masa musculara in zona aia, ce ar trebui sa fac, exercitii de tip cardio pentru zona respectiva? asta ar fi ok? http://www.youtube.com/watch?v=3gFqHKVUUOY

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Da, sau mai multe repetari.

Masa musculara pui daca indeplinesti 2 conditii :

- faci maxim 8 repetari pe serie ( cu o greutate care sa nu-ti permita mai multe )
- mananci multe proteine si carbohidrati

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Am inteles..mersi mult!

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Dar daca nu pot ajunge la sala cu ce as putea sa inlocuiesc exercitiile la presa? pot sa mai fac alte 4 serii de cate 12 repetari de genuflexiuni cu bara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Da, faci mai multe genuflexiuni. sau faci si fandari frontale si laterale la acelasi antrenament.

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Mersi...pe langa asta, ma tot gandesc si cum sa slabesc un pic la abdomen si sa il tonific fara sa pun muschi... daca lucrez si picioarele si abdomenul, insa abdomenul prin exercitii de tip cardio, si picioarele prin ridicare de greutati mai mari, si mananc multe proteine si carbohidrati pentru a pune muschi pe picioare, voi pune si pe abdomen? sau sa lucrez o perioada picioarele, o luna sa zic, apoi sa ma apuc de abdomen? ca sa mananc mai putin, sau invers, mai intai abdomenul, apoi picioarele

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Pui muschi pe ce lucrezi. Nu vrei sa pui pe abdomen, nu lucrezi abdomenul deloc.

Nu trebuie sa "lucrezi" o zona ca sa slabesti in zona respectiva, slabirea se face oricum uniform de pe tot corpul, INDIFERENT de ce lucrezi tu.

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Am inteles. In cazul asta m as apuca sa lucrez picioarele si de o dieta bazata pe carbohidrati si proteine pentru a pune muschi in zona aia... poate nu ma ingras la abdomen.

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Oricum eu nu am tendinta de ingrasare, cred ca am arderi puternice..nu stiu..intr o perioada m am ingrasat pentru ca am mancar mult fast-food, cam timp de un an, si eram destul de umflatica, asta pentru ca incercam eu sa ma ingras, si oricum m am ingrasat greu in perioada aia, si ce am pus pe mine, am pierdut in 10 zile cat am stat la mare si am mai facut miscare si am inotat, cu toate ca am mancat normal, si omlete, si sandwich uri, clatite, chiar si shaorma mi se pare..si m am intors asa de slaba, toata lumea imi zicea, dupa aia daca am mai tinut si dieta, eram slaba slaba...slabesc f repede.

| BadGirL17 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e vina mea ca nu va descurcati cu limba rusa :d

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Apropo, ai putea sa-ti faci si un jurnal de alimentatie si antrenament si sa-l urmaresti pe parcurs. Ajuta foarte mult.

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Da...sau mai bine merg la un nutritionist si mi-ar recomanda exact ce am eu nevoie pentru organismul meu..pt a pune muschi

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Apropo,daca tu ai spus ca slabirea se face uniform pe tot corpul, inseamna ca e doar in capul nostru ca grasimea de pe abdomen se duce cel mai greu? Si inca ceva, daca am un job stresant de birou, pot pune muschi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

TOCMAI ca slabesti uniform pe tot corpul => in locul unde e depozitata cea mai multa grasime slabesti cel mai greu. Si cum in zona abdomenului se depoziteaza cel mai mult, de-aia se duce cel mai greu.

Exemplu : daca pe abdomen ai 3 cm de grasime si pe brat ai 1 cm, cand slabesti 1 cm peste tot, pe brat nu mai ai deloc si pe abdomen mai ai inca 2 cm.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Si eu am job stresant de birou si fac flotari intr-o mana la 90 kg, deci am putut pune muschi.

| AnnaBebitza explică (pentru Cosmin86):

Aaa...am inteles...dar nu inteleg de ce pe abdomen se depoziteaza cel mai mult?