| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata! De ce la fotbal cei mai multi zic s-a dat penalty sau nu s-a dat penalty si nu zic s-a dat sau nu s-a dat 11 metri? Eu pot sa zic cum vreau? Penalty este lovitura la 11 metri fata de poarta? E unul si acelasi lucru penalty cu 11 metri?

4 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Penalty-ul şi lovitura de la 11 metri sunt aceleaşi lucruri.De asemenea, se foloseşte şi termenul de lovitură de pedeapsă, care este sinonim cu celelalte 2.
O zi bună.

| Ibrahimovic a răspuns:

In orice fel ai zice, e acelasi lucru! Doar ca "penalty" e un cuvant mai nou aparut si de asta e mai folosit. Dar la fel de corect este si 11m happy

| Meresescu_Raluca_1993 a răspuns:

NU CONTEAZ cum zici... e bine in orice fel spuiwinking

| Ungur_Andrei_1995 a răspuns:

Penalty este lovitura de la 11 metri