| qwertyletters a întrebat:

Buna lume! Am o mare nedumerire in privinta antrenamentelor la sala de forta. Sunt un pasionat de sporturi iar sala este elementul ce nu lipseste din rutina mea si ador sa fiu intr-o continua cursa spre ambitie cu mine insumi, dar, pana acum nu am luat niciodata proteine sau kreatina sau mai stiu eu ce, nu! Totul a fost despre o masa bine luata inainte si dupa sala iar in rest, randament cat mai eficient; ei bine, am crescut mult in forta pentru un adolescent de 17 ani, am un corp atletic care imi permite sa practic orice tine de sporturi. Prin urmare progresele sunt vizibile dar nu si fizicul meu. Imi doresc sa cresc in masa musculara, sa am pectorali mai mari si mai definiti, sa am un abdomen de invidiat si un spate bine lucrat iar pentru asta acord cat mai multa seriozitate antrenamentului. Nu vreau nimic exagerat ci doar un corp al meu, al visurilor mele. Fara a mai lungi prea mult aceasta drama, vreau sa stiu, e bine sa iau proteine sau orice tine de suplimente? Sau masa musculara se va dezvolta diar prin mesele corecte si antrenamente consecvente? Apreciez mult raspunsurile serioase. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Poti folosi linistit suplimente, tot naturale sunt, doar sa fi constient ca ele conteaza 10 %.

| Ganzzo a răspuns:

Daca vrei sa cresti in masa musculara trebuie sa fii in surplus caloric si sa ai un raport bun de proteine zilnic.Atata timp cat mananci mult si ce trebuie nu ai nevoie de suplimente.

| qwertyletters explică (pentru Ganzzo):

Asta fac doar ca mi-a zis cineva ca un suplimente cum ar fi proteine Jumbo and stuff sunt foarte ok si trebuie luate... iar eu vreau sa fac ceea ce a am facut pana acum si anume sa nu iau nimic