| QchiuQ a întrebat:

Am 13 ani si in ultima vreme am inceput sa imi formez corpul.Fac cate aproximativ 3 ore de diferite exercitii (doar la maini, abdomen si piept) in fiecare zi si ma intrebam daca nu pot sa ajung la supraantrenament.Adica stiu ca unii oameni care merg la sala stau 2 ore de doua ori pe saptamana sau o jumatate de ora intens in fiecare zi si nu stiu daca e prea mult mai ales ca nu am nici varsta asa mare.

Răspuns Câştigător
| Hades98 a răspuns:

Vechiul subiect. " Supraantrenamentul "

M-am cam saturat de prostia asta. depinde ce te referi si tu cum lucrezi. 2 ore piept + maini. si restul de 1 ora abdomen. asta e altceva. nu e supraantrenament cel putin pentru mine.
Daca totus vrei sa ajungi undeva.

Si respect pentru efortul depus!

Stiu cum e. abia atunci simti cu adevarat ca te antrenezi. Pentru ca asa e si antrenamentul meu.

Pe scurt pe langa haltera, gantere. baga si exercitii bodyweight adica cu greutatea corpului.

| QchiuQ explică (pentru Hades98):

Da...am citit si eu pe net si atata timp cat lucrez o ora sau mai putin pentru fiecare grupa de muschi e bine dar dupa ce depasesc o ora imi poate afecta sanatatea.In fine asta nu-i problema, problema-i ca muschii in afara de cei abdominali le trebuie 48 de ore de odihna ca sa-si revina iar eu ii las doar 24...

13 răspunsuri:
| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Frate,uite aici un program pentru antrenament:http://www.bodybuilding.com/images/gethin12week_print_calendar.pdf

Iar cand te antrenezi fa in asa fel in cat dupa fiecare serie sa iei cel mult 1:30 minute pauza si incearca sa te bazezi mai mult pe exercitii "bodyweight" nu pe sala la 13 ani, e mai bine...

| QchiuQ explică (pentru BeHappyOriceArFi):

Nu merg la sala, fac totul acasa da am niste gantere de 3kg pe care le-am cumparat.Inca nu ma gandesc sa merg la sala...

| dani13 a răspuns:

Poi te poti antrena cu greutati mici, si cu un program in care sa ai 4 zile de pauza si 3 de antrenament,+ ca la varsta ta nu ar fi indicat sa faci exercitii grele, cele mai bune ar fi: flotarile, tractiunile, genoflexiunile, abdomenele. happy

| AleXandraDoll a răspuns:

Nu mai face exercitii! Te poti apuca dupa 18 ani pentru ca acum organismul tau este in crestere, iar aceste antrenamente iti pot dauna. Nu o sa te mai dezvolti asa cum este normal

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru AleXandraDoll):

Sa mori tu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AleXandraDoll):

Poate poti sa si argumentezi prostia pe care ai spus-o

desigur ca nu poti, esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea lui de 2 bani

| AleXandraDoll a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing Nu este o prostie. E adevarat. Am multi prieteni care sunt specialisti in acest domeniu si ii sfatuiesc pe cei de varsta lui sa nu se apuce acum de asemenea antrenamente. Mai informati-va! Copii sunteti voi- cei care se antreneaza, neavand habar despre ce fac si cum i-ar putea afecta

| Cosmin86 a răspuns (pentru AleXandraDoll):

Arata-mi un articol stiintific, care sustine prostia ta

Si nu sunt copil, am 26 de ani. Am facut sala la 16 ani si am crescut fara probleme.

Ia pune mana si documenteaza-te serios :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

Acolo ai si un link catre Asociatia Americana de Pediatrie, numarul din Iunie, 2001, unde arata clar ce se intampla.

sportul AJUTA la dezvoltare, copil mic ce esti

dar nah, "stii tu" de la niste "prieteni" =))

| AleXandraDoll a răspuns (pentru Cosmin86):

Este o diferenta intre 13 si 16 ani si da, stiu ca nu exista niciun articol stintific, insa cei care lucreaza in domeniu si au experienta stiu ca nu este normal. Nu inteleg de ce te ataci asa? laughing

| QchiuQ explică (pentru AleXandraDoll):

Intr-un fel amandoi aveti putina dreptate.Am auzit zvonuri ca sala afecteaza cresterea(si nu am zis ca merg la sala, fac totul acasa).

,, Daca iti faci griji despre "fortele" care apasa asupra oaselor atunci cand te antrenezi cu greutati, si crezi ca iti vor afecta cresterea, gandeste-te la urmatorul fapt:

Fortele de compresie care actioneaza asupra picioarelor si coloanei vertebrale sunt mult mai mari cand alergi sau sari decat sunt atunci cand te antrenezi cu greutati.'' - in articol scrie asta

,, In orice caz, nu recomand antrenamentul cu greutati de la o varsta asa de frageda.'' - dar si asta.(nu imi consider varsta asa de frageda da totusi...inca sunt copil...)

| QchiuQ explică (pentru BeHappyOriceArFi):

Serios acuma, am cerut niste sfaturi nu am zis ca daca ma credeti ca fac 3 ore de antrenament pe zi...

| emy31 a răspuns:

Eu sic sa o lasi mai moale..sti tu poti face un corp cam barbatesc daca faci prea multe...