| almaz a întrebat:

Ce părere aveti despre înot? Acest sport dezvolta masa musculară? Definește musculatura?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te dezvolta frumos si poate sa te ajuta si sa cresti putin in inaltime daca ai sub 16-17 ani.

| Nevroza a răspuns:

E cel mai bun pentru cardio dar pune toti muschii in functiune. Deci din start ajuta masa musculara

| almaz explică (pentru Nevroza):

Eu fac sala de Fitness de un an deja, crezi ca înotul o să-mi stimuleze mie Mușchii? Nu prea cred...o sa slăbesc toată masa musculară a mea. Dar sala nu mai pot face ca am hernie la coloana...(((( gata

| Nevroza a răspuns (pentru almaz):

Imi pare rau. Daca nu ma crezi poti sa cauti inotatori si sa vezi ca au o masa musculara bine conturata. Nu fi negativist, dar mai bine faci inot decat sa mergi la sala. Parerea mea...Sanatate!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru almaz):

Limiteaza-te la greutăți care nu-ti pun in pericol sănătatea, discuta cu diverși specialiști și vezi ce zic si ei, nu te opri doar la 1 singur medic. Înotul nu dezvolta masa musculara, numai tragea nimeni de fiare se apucau toți de înot, daca era asa happy.

| Cosmin86 a răspuns (pentru almaz):

Daca iti asiguri 2 grame de proteina/kg-corp zilnic nu dai jos masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nevroza):

Inotatorii aia fac si sala pe langa.

| Nevroza a răspuns (pentru Cosmin86):

Cunosc inotatori si nu fac sala... nu toti fac sala si tot au fizic calumea.

| lilianaadelina a răspuns:

Da
si in acelasi timp ajuta si la slabit

| Cosmin86 a răspuns (pentru lilianaadelina):

Nu poti sa dezvolti musculatura si sa slabesti in acelasi timp. Mai documenteaza-te.

| Gg890 a răspuns:

Buna, inotul ajuta sa te inalti dar si sa iti dezvolti masa musculara, daca vrei cea mai buna oferta din Bucuresti pentru inot iti recomand bazinul olimpia. Daca stii sa inoti 210 lei 12 sedinte (21-22) este foarte bun acolo, daca nu stii sa inoti poti sa faci si cu un antrenor dar e mai scump, 400 lei pentru 10 sedinte.