| OanaChris a întrebat:

Buna TPU!
Ma poate ajuta si pe mine cineva sa inteleg daca suplimentele proteice fac si rau? Exceptand situatiile cand se consuma in exces.
Si cei care ati consumat, ati vazut ceva diferente?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat de naturale sunt, cat de multe iei si cat de mult incerci sa suplinesti o alimentatie corecta cu ele

| Cosmin86 a răspuns:

Pai e o situatie in care chiar iti fac rau: cele ieftine au indulcitori artificiali destul de toxici (exemplu: aspartan).

| Frank51 a răspuns:

Mie mi-a crescut încă o mână. Avantajul este că sunt cu 33.3% mai productiv.

| Florian80 a răspuns:

Nu mai inghiti asa ceva! Au un singur efect garantat: te ingrasi ca frasu!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florian80):

Serios? Te ingrasi de la suplimentele proteice? Esti doar un COPIL PAMPALAU care isi da si el cu parerea, nu?

| Florian80 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca eu sunt un pampalau...atunci tu cu siguranta esti un interesat nenoricit ce vrea sa si vand cacaturile unor bieti prosti ce iti cred minciunile!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florian80):

"minciunile"? Ok, arata-mi un sigur studiu medical (sunt sute de mii efectuate) care arata ca te ingrasi de concentratele proteice.

| Florian80 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cauta pe net si ai sa te convingi singur!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florian80):

Caut de peste 12 ani si citesc periodic article + am discutat cu o gramada de medici nutritionisti. Deci, astept sa-mi arati unde ai gasit tu ca ingrasa.

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Consum suplimente alimentare de cativa ani, care mai de care si mi-au iesit analizele uzuale perfect.
Terminati cu prostiile astea cum ca zerul face rau sau alte chestii…

| OanaChris explică (pentru DonEnnioSalieri):

Ce tip de suplimente folosesti?

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru OanaChris):

Creatina, EAA, colagen, vitamine, minerale, D3+K2, Omega 3, Melatonina, ZMA, Fenugreek si ashwagandha ksm, evident concentratul proteic despre care intrebai tu.
Daca te stii cu probleme renale nu prea ar fi ok sa consumi proteina suplimentare.