| Maraaeus a întrebat:

Buna ziua, ce pot lua în loc de creatină încât să îmi dea energie înainte de antrenament. Deși e singurul supliment care chiar îmi dă energie mă strica la stomac,am incercat mai multe sortimente,pudra, pastile,acelasi efect. Am luat de curiozitate și în zilele fără antrenament,la fel. Am incercat citrulina, glutamina insa nu au avut niciun efect legat de energie. Știu că mai era alanina, arginină deși e tot la fel ca citrulina. Ce suplimente mai sunt pentru energie care dau rezultate la fel precum creatina?

5 răspunsuri:
| Paul754880338 a răspuns:

Energia data de anumite suplimente sunt în mare parte un efect placebo. Cafeina conținută de majoritatea celor ce se numesc "prework out" îți dau doar o stare de excitabilitate, cresc ușor pulsul și presiunea arteriala sunt ușor termogenice, cresc deci temperatura corporala si cam atât. Energia insa vine de la modul în care te concentrezi tu, de la telurile realiste pe care le ai, de la modul în care îți asculți corpul. Acesta îți dă semnale, tu trebuie doar sa le interpretezi. Nu ignora când acesta îți spune ca e obosit și nu incerca sa îl minți cu energizante, nu ignora când te simți bine și antreneaza-te mai tare puțin fără alt ajutor. În spatele acestei dezbateri stau etichete, prospecte, promisiuni și o intreaga industrie (suplimentele nutritive) care uneori ne distrag atenția de la esențial. Esențialul este simplu! Corpul nostru are doua mari abilități: Atrofia și hipertrofia musculara și neuronala ca răspuns la un stimul, un mod de viata sau ...altul.

| Ilovedinero a răspuns:

Eu am renuntat de mai mult timp la creatina caci ma agita prea tare si aveam probleme cu somnul.Acum iau doar o capsula din vitamina B1 si pot sa zic ca ma ajuta intr-o oarecare măsura

| Relmab a răspuns (pentru Ilovedinero):

Nu știu ce are creatina aia in ea insa eu am putut sa ridic vreo 10 kg in plus fara probleme insa sunt studii care spun că e dăunătoare, așa că nici eu nu mai iau, voi încerca arginină

| Bogdan0783 a răspuns:

Initial incearca sa folosesti creatina de la alt producator, apoi poti fi sigur daca toata creatina se comporta la fel in organismul tau sau doar aceea

| healerdx7 a răspuns:

Ashwagandha KSM-66
Ceai verde/negru