| Anonymus3000 a întrebat:

Cand e lovitura libera directa si cand e indirecta la fotbal? Eu spun ca e indirecta cand a fost fault sau hands in partea ta de teren si directa cand e in partea adversarului de teren. EL spune ca hands-ul e mereu direct si faultul indirect. Cum este corect? Cand e lovitura directa si cand e indirecta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Felul loviturii libere(directa ori indirecta) nu este in functie de locul din teren(propriu ori advers) ci de felul iregularitatii savarsite. Este lovitura directa in caz de fault ori hent si este indirecta in caz de obstructie ori ofsaid. Numai bine!