| AdelinaAdelina01 a întrebat:

Care a facut exercitii cardio si a slabit in jur de 10 kilograme?
Vreau si eu sa ma apuc. Am bicicleta de camera si sunt curioasa in cat timp ati reusit sa slabiti acel numar de kilograme.
P.S. vreau sa imi specificati si ce tip de exercitii cardio ati facut si as dori niste sfaturi legate de exercitiile pe bicicleta magnetica. Va rog mult!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu cu http://www.youtube.com/watch?v=ZLK28BHJDd8 am slabit il si recomand, cat am slabit nu stiu dar e foarte bun nu e asa intens la inceput isi va vi greu apoi te vei obisnui, alergarea in sprinturi nu o recomand la maxim, dieta face cam 70/80 la suta poate si mai mult, cred ca totul depinde de dieta, sportul e un fel de bons dar daca nu manci putin degeaba faci sport

| greyhound a răspuns:

In Noiembrie am slabit 6 kg cu dieta si cardio, in Ianuarie am mai dat jos 4 kg doar cu dieta. Am facut doar alergare, de 3 ori pe saptamana, cam 3-4km pe sedinta.
Da, alimentatia cantareste mai mult decat sportul dar acesta din urma nu e de neglijat.
Trebuie sa tii si o dieta altfel e cam de prisos, citeste cateva articole legate de principiile unei diete de slabit si da-i drumul la treaba. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am slabit 6 kg intr-o luna, facand miscare in mod lejer. Cam o ora pe zi, 30 min dimineata si 30 min seara. Nu am facut bicicleta. Am urmat niste filmulete pe youTube si anume : http://youtu.be/1919eTCoESo si zumba http://youtu.be/pvbn3V-Ptoc.
Deci practic puneam video si facem ca si cum eram acolo :)

| Time4workout a răspuns:

Am reusit sa ajung de la 67kg la 58 si dupa aceea de la 58kg la 71 in 1 luna si 2 saptamani (in mare parte masa musculara). Am reusit sa jonglez usor cu greutatile atat prin efort fizic cat si prin diete. Raspunsul este simplu... ceea ce mananci. Poti incepe printr-o dieta dar sa nu excluzi unele mese si sa nu ti acea dieta prin INFOMETARE care este cea mai nesanatoasa se are un impact grav asupra organismului. Incearca sa mancnci zilnic 50 grame de proteina care sunt esentiale si mai putini carbohidrati. Corpul functioneaza pe urmatorul principiu: energia produsa prin alimentatie se masoara in kcalorii. Corpul unei persoane de 70 kilograme foloseste in medie 2000 de kcal zilnic. Daca tu mananci de exemplu 2500 kcal si prin efortul pe care il faci si consumul esential vietii pe care il face corpul ajungi sa arzi din acele 2500 kcal aproximativ 2000 kcal raman 500 care sunt convertite in grasimi care sunt depuse pe corp. In concluzie trebuie sa arzi mai mult decat consumi. Sa nu uiti sa consumi multa apa, chiar daca o sa iti arete cantarul putin in plus pe corp nu o sa se vada sa nu te sperii e doar retenta de apa in corp dar nu e GRASIME. Apa este esentiala vietii. Iar exercitiile, poti face 20-30 minute te bicicleta incontinu, viteza medie spre mica depinde de greutate. Sau poti face 10 minute pauza 5 minute si iar 10 minute tot asa. Daca vrei un corp mai bine definit si cateva forme poti face 5 serii de genoflexiuni, 6 de abdomene( pozitii diferite). Multa sanatate!

| AdelinaAdelina01 explică (pentru Time4workout):

Sa inteleg ca mai mult conteaza alimentatia decat sportul?

| Time4workout a răspuns (pentru AdelinaAdelina01):

Da asta incercam sa explic alimentatia e baza sportului in orice domeniu.

| greyhound a răspuns (pentru Time4workout):

Cateva mentiuni
- e nevoie de mai multe proteine decat 50, fie si la o fata
- "multa apa" s-a dovedit ca e un principiu ineficient. Suficienta apa e mai ok spus
- daca tot trebuie sa manance mai putini carbohidrati, nu se mai pune problema retentiei de apa. In plus datorita acestui fapt, cantarul ii va arata chiar o slabire superficiala, nicidecum luare in greutate.

| Time4workout a răspuns (pentru greyhound):

Am scris " 50 de grame sunt esentiale" aici ma refeream sa nu fie sub 50 grame nu am zis maxim eu consum aprox 200-250 zilnic iar apa am specificat sa fie multa pentru ca pentru unii e suficient si 500 ml pe zi chiar am prieteni care consuma asa doar pentru ca nu simt nevoia sa bea.