| BeLyNdA a întrebat:

Cate calorii trebuie sa dai jos ca sa slabesti macar 3 kg pe saptamana? Si ce exercitii trebuie sa faci? Fundiza!

Răspuns Câştigător
| cristi_6245 a răspuns:

Buna;) 1 kg = are aprox. 7.716 calorii = adica aprox. 32.284 jouli
Ca sa slabestipoti sa faci abdomene, sa alergi, sa te plimbi mult cu bicicleta sau cu rolele.Mai poti sa faci si exerciti de aerobic http://www.eva.ro/......-2874.html Sper ca ti-am fost de ajutor! Funda pls :)

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și cu alimentația cum stai?
Trebuie să ai o dietă săracă în calorii și exerciții fizice zilnice pentru a arde caloriile, în caz contrar vei mai pune pe tine!
Hrana merge mână-n mână cu activitatea fizică.
http://calorii.oneden.com/
Trebuie să arzi în jur de 300-500 de calorii pe zi cu o dietă de maxim 1200 de calorii!
Primele semne apar după 2-3 săptămâni, slăbirea se face lent pentru lungă durată, slăbirea rapidă duce la efectul yoyo.
Pa, pa.

| MenInShadow a răspuns:

Pai daca esti fata, fa 1/4 din ce fac eu, si o sa ajungi foarte bine:
10 flotari si 70-80 abdomene in fiecare seara, pana o sa slabesti, nu mai mult, ca sa nu ti se mareasca masa musculara
si sa alergi cat de mult poti tu. 1km, 2, 3, cat poti. Eu asa, la 14 ani, 67 de kg, si nu's gras deloc, deci la mine a functionat. Succes in continuare happy fundita?:X

| CodrutM a răspuns:

3kg pe saptamana? Prea mult. Maxim 2kg pe luna - 0, 5 kg pe saptamana.
Nu exagerati cu dietele hipocalorice. Nu sustrage mai mult de 20% din consumul tau zilnic de calorii. Deci daca consumi cca. 2000 de calorii pe zi, poti slabi 0, 5-1kg pe saptamana daca sustragi 400 de calorii.

Dar tine cont si de exercitiile aerobe. Coarda, alergat, bicicleta.

Ps: Tu esti cea din avatar? Nu arati ca si cum ai avea nevoie sa slabesti.

| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Pai cate calorii nu stiu exact, dar ca sa slabesti 3 litrii big grin pe saptamana, trebuie sa faci sex de 3 ori pe zi, dimineata, la jumatate de ora dupa micul dejun, dupa amiaza iar, la jumatate de ora dupa pranz, iar seara sa nu mai mananci, si inainte de somn cu jumatate de ora iar bagi sex in locul cinei. iar daca cumva seara te trezesti un pic cam speriata de atata sex te apuci si faci iar sex sa-ti revii din sperietura. si sa vezi ce schiloada ramai... o sa te iubesti :* pa

| Andreea50 a răspuns:

Pentru calorii, poate te ajuta asta http://www.musetel.ro/calorii_zilnice.php

| Andreea50 a răspuns:

In ceea ce priveste slabitul, un singur cuvant : "cardio".

| iza4ever a răspuns:

Pai 1 kg avea parca 7000 de cal de trebuie sa dai cam 21.000 calorii ca sa slabesti 3kg. Pai ai putea sa te duci sa alergi in parc eventual cu o prietena/prieten ca sa mai radeti si voi + ca e cam ciudat sa alergi asa prin parc de una singura. Ai putea sa faci niste gimnastica prin casa sau daca vrei te poti duce la sala. Ai putea tine o cura daca vrei dar depinde si de varsta, dar in cazul in care nu poti tine o cura ai putea sa renunti la paine si sa mananci paine doar cand iti faci sandwish-uri. Astea au fost cam primele idei care mi-au venit in minte. Succes!
P.S: Sa sti ca normal e sa dai 1 kg pe saptamana ca sa se obisnuiasca cat de cat organismul nu sa o iei asa brusc. Bafta.tongue