| Apocaliptic a întrebat:

Ce exercitii sa fac pentru a-mi INTARI muschii?
Funda celui mai convenabil.

Răspuns Câştigător
| Anndy99 a răspuns:

FA cate 50 flotari pe zi
100 abdomene pe zi
20 TRACTIUNI (daca ai posibilitatea) pe zi
80 GENO-flexiuni pe zi
Si in 8 luni vei fi cel mai tare. Garantez la mine a mers.
ps: daca nu respecti programul nu vei avea nici un rezultat
ps*: exercitiile pot fi facute cu pauze de odihna

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anndy99):

Sfat de copil mic, muschii cresc in perioada de ODIHNA, nu cand ii lucrezi! Daca faci zilnic o sa dai rapid in supra-antrenament, adica progrese lente si mediocre, un muschi are nevoie de 48 de ore pauza dupa un antrenament intens.

Mai documenteaza-te. SI "pauzele de odihna" se numesc serii. Si daca ai mai avut si doar 3 mese pe zi imi dau seama ce rezultate au avut la tine rolling on the floor

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Salut. In primul rand iti asiguri 2 grame de proteine / kilogram-corp, pentru asta ai nevoie de 4-5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ), altfel o sa ai progrese mediocre si cu cel mai tare antrenamnet din lume.

In al doilea rand, te antrenezi CORECT si acorzi fiecarui muschi 48 de ore pauza dupa un antrenament, iti faci un program, de genul :
luni - piept + biceps
marti - picioare
miercuri - pauza
joi - spate + triceps
vineri - abdomen + umeri

Sau alt program care respecta principiile ( ai grija si la participarea unor grupa la alte grupe, spre ex. tricepsul participa la exercitiile pentru piept si bicepsul la cele pentru spate, daca luni faci biceps marti NU faci spate ).

De asemenea, pune accent pe exercitiile de baza, cu ele incepi si abia apoi cele de izolare. Cele mai bune pe grupa sunt :

piept : impins cu haltera plan orizontal
spate : tractiuni
umeri : impins cu haltera ( presa militara )
biceps : flexii cu bara dreapta din picioare
triceps : impins cu priza ingusta SAU flotari la paralele
picioare : genoflexiuni cu haltera pe umeri
zona lombara : indreptari cu haltera
abdomene : abdomene la banca speciala + ridicari de picioare ( pentru zona inferioara )
gambe; ridicari pe varfuri cu greutate ( din picioare sau la aparat ).

Pentru forta+masa musculara faci MAXIM 10 repetari pe serie, cand poti mai multe maresti greutatea. Pentru muschi trebuie sa maresti GREUTATEA, NU numarul de repetari.

Mai multe informatii gasesti pe culturism.ro, getfit.ro sau orice alt site de specialitate, nu TPU unde gasesti sfaturi de copii mici

| Apocaliptic explică:

Ma,daca nu stii sa raspunzi nu raspunde!
Stai numai ca devin senior peste 1-2 zile si te raportez eu.

| pikaღ a răspuns:

Nu poti sa iti intaresti muschi in doua luni ai nevoie de mult timp, varul meu face exercitii de doi anii si abia acum se vad rezultatele

| Zaalin a răspuns:

Tractiuni pentru bicepsi, tractiuni invers pentru spate. Flotari, abdomene pentru patratele, genoflexiuni pentru articulatii... Sau sala.