| Culturism69 a întrebat:

Ce sa alegi intre batoane proteice sau suplimente.
Deci, acest supliment :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Sta ndard-4-5kg/
La 1 servire ( 1 portie ) are 25 grame proteine, deci iau de 2 ori pe zi ajung undeva la 50 grame proteine pe zi.
Pretul este 460 Lei si ma tine 2 Luni si cateva zile ( 72 zile parca )

Acest Baton Proteic :
http://www.redis.ro/ro/batoane-proteice/97-protein-r.htm l
Are 16 grame proteine.
Pretul : 1 Leu ( La Auchan sunt 1 leu.)
Daca consumam 3 batoane din astea pe zi, ajungem la 48 grame proteine pe zi. Cu 2 mai putine decat suplimentul.
Deci, daca consumam 3 batoane in fiecare zi timp de 1 saptamana ajungem la 21 Lei ( pe saptamana )
In 1 luna 84 Lei.
In 2 Luni 168 Lei.
Deci, cantitatea de proteine este la fel ( mai putin cu 2 grame ma rog.) si pretul batoanelor mai ieftin.
Atunci intrebarea e, nu e mai rentabil, mai ieftin sa dam banii pe batoane decat pe suplimente?!

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Mai conteaza si sursa si tipul proteinelor, proportiile de aminoacizi etc
Pe deasupra, batoanele alea de 1 leu (presupun ca redis), eu personal nu le-as da nici la caine. Cel mai ieftin baton proteic, dupa prostiile alea, e 4 lei deci imagineaza-ti unde se face diferenta.
Ce sa mai zic de brand. Unu-i ON si altu-i no name

| Culturism69 explică (pentru greyhound):

Ai dreptate ca in supliment gasim si altele decat proteine, daca privim asa e mai bine clar sa alegem suplimentul.
Dar daca privim din perspectiva proteinelor banuiesc ca si in batoane sunt tot aceleasi proteine ca si in supliment ca nu sunt sute de specii de proteine.
Si de aia am pus intrebarea, dar a zis bine baiatul de mai jos ca trebuie consumate asa la scoala cand, chiar nu poti lua masa.

| greyhound a răspuns (pentru Culturism69):

Tocmai ca sunt mai multe tipuri de proteina. Pot fi din carne de pui sau ou si mai pot fi din soia sau lapte, care sunt mai putin bune. Cred ca cel mai degraba in batoane gasesti caseina, ca aia e potrivita pentru foame dar nu stiu cati folosesc caseina pentru crestere musculara

4 răspunsuri:
| aLeXaNdru145 a răspuns:

as alege suplimentul de la ON. big grin

| Veleno1 a răspuns:

Batoanele proteice sunt facute pentru a fi mancate atunci cand nu ai timp sa mananci (de ex la scoala, sau la job)