| anonim_4396 a întrebat:

Cine a fost ciclistul anului 2013 pentru voi? Ai mei au fost Peter Sagan și Vincenzo Nibali.

Răspuns Câştigător
| alexs99 a răspuns:

Au fost mai multi cicilisti cu rezultate bune si toti merita titlul de ciclistul anului 2013.Incepand cu Fabian Cancellara,care a dominat inceputul sezonului,adjudecandu-si majoritatea clasicelor de primavara. Apoi,Vicenzo Nibali care a avut un Giro fantastic, dar si fantasticii columbieni Rigoberto Uran si Carlos Betancur. Urmatorul, Chris Froome, cred ca el si cel mai indreptatit sa obtine titlul de ciclistul anului.A castigat un Tur al Frantei cu multe etape montane infernale, dandu-i 5 minute unui Nairo Quintana impresionant.A urmat Chris Horner, cel mai varstnic castigator de Mare Tur din istorie.Sezonul s-a incheiat cu demonstratia de forta a lui Rui Costa, care a reusit sa castige CM in fata unor adversari ca Nibali, Purito sau Valverde.Insa,per total cred ca ciclistul anului 2013 a fost Juaquim Rodriguez, care a avut rezultate constante si destul de bune, terminand anul cu victoria in Giro di Lombardia.